Zakaj si zjutraj tako zaspan in kakšne so posledice?

Sleepy young woman drinking coffee, feeling tired, suffering from insomnia and sleeping disorder. Sad female sitting in modern kitchen interior, empty space
Foto: Prostock-Studio iz iStock

Tudi ti praviš, naj te zjutraj vsi pustijo pri miru, ker nisi jutranji človek? Nisi edini, saj kar 70 odstotkov ljudi prvo uro ali dve v dnevu občuti jutranjo utrujenost oziroma spalno inercijo. Ker številni telesni sistemi še niso pripravljeni na nov dan, so tudi številne možganske sposobnosti nižje kot sicer. Pojav sicer ni nevaren, je pa neprijeten. Kaj lahko narediš, da bodo jutra prijetnejša in bolj produktivna?

Izberi pravi cikel spanja

Med spanjem se izmenično nahajaš v različnih fazah oziroma ciklih spanja. Tvoje jutranje počutje je v veliki meri odvisno od tega, v kateri fazi se nahajaš ob prebujanju. Če se zbudiš v fazi REM, za katero so značilne sanje, boš bolj poln energije. Če te budilka zbudi ravno med globokim spanjem brez sanj, pa boš dan začel nekoliko slabše. To namreč pomeni, da sprednji del možganov, ki nadzoruje miselne aktivnosti, še ni pripravljen na prebujanje. Temu možganskemu zaostajanju rečemo tudi spalna inercija. Do spalne inercije lahko pride tudi ob splošnem pomanjkanju spanja, proti njenim učinkom pa niso imuni niti jutranji tipi. Na srečo lahko njene posledice občutiš le kako uro ali dve po prebujanju.

Turning off an alarm clock
Foto: Hazal Ak iz iStock

Slabši reakcijski čas, slabše odločitve

Posledica spalne inercije je kar 3,6-krat daljši reakcijski čas. Slabša je tudi sposobnost sprejemanja dobrih odločitev, in sicer za 51 odstotkov. Sposobnost obdelovanja informacij je počasnejša za 70 odstotkov. Več raziskav je že pokazala, da je večina kognitivnih sposobnosti oslabljena tik po prebujanju.

Kaj lahko storiš?

Če se zjutraj zbudiš v neprimernem trenutku in bi rad čim hitreje začel svoj dan, poskusi z naslednjimi tehnikami. Čim prej izpostavi svoje telo svetlobi. S tem poženeš svojo biološko uro in vplivaš na hormonsko stanje v telesu. Poskusi tudi z blažjimi oblikami vadbe, jogo ali zgolj razteznimi vajami. Lahko se odpraviš tudi na kratek sprehod ali vožnjo s kolesom (s tem poskrbiš tudi za dozo sončne svetlobe). Vse to bo pospešilo srčni utrip in izboljšalo pretok krvi v možgane. Zavedaj se, da kljub temu zgodnje jutro ni najboljši čas za sprejemanje pomembnih odločitev. O njih razmišljaj nekoliko kasneje, ko bodo možgani pripravljeni na nalogo.

Man running at autumn during sunrise
Foto: BartekSzewczyk iz iStock
Prejšnji članekRetrospektiva obljube Elona Muska: »Čez deset let bom postavil človeka na Mars«
Naslednji članekDnevni horoskop: petek, 3. januar 2025

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.