Menopavza Indijke v povprečju doleti nekaj let prej kot ženske na Zahodu. Nedavne raziskave so pokazale tudi, da so v porastu prezgodnje menopavze, še posebej pri ženskah, starih med 30 in 39 let. A v Indiji je menstrualna revščina še večja kot na Zahodu, zato ne preseneča, da ženske menopavza zaloti nepripravljene.
Ženske na simptome niso pripravljene
Povprečna starost, v kateri Indijke doleti menopavza, je 47. To pomeni, da lahko nekatere ženske vstopijo v to obdobje v 44. ali 45. letu, spet druge pri 50. letu. To velja za normalno, medtem ko se v ZDA povprečje giblje okoli 51. leta.
V Indiji, državi, kjer je menstruacija še vedno tabu, ozaveščanje o menopavzi še bolj zaostaja kot drugod. Zato Indijke simptomi pogosto presenetijo, menopavzo pa celo skrivajo pred partnerji. Med simptome menopavze sodijo nihanja razpoloženja, bolečine v sklepih, anksioznost, navali vročine (valunge), spremembe libida, spomina, las, kože in mnogi drugi. Prehodnemu obdobju se reče perimenopavza, med ženske v menopavzi pa štejemo tiste, ki ne menstruirajo vsaj leto dni.
Indijke tretjino življenja živijo z menopavzo
V Indiji bo po napovedih sodeč do leta 2026 400 milijonov žensk. Dr. Anju Soni, predsednica Indijskega združenja za menopavzo, pravi, da v menopavzi (v povprečju po 47. letu) preživijo tretjino življenja.
Med možnimi razlogi, zakaj v menopavzo Indijke vstopajo prej, so okoljski dejavniki in prehrana.
Novinar