Jok je naraven odziv našega telesa na neko določeno čustvo. Pogosto ga povezujemo s čustvi kot so jeza, razočaranje ali žalost. Le redko pa ob misli na srečo, pomislimo tudi na jok. Verjetno pa je vsem poznan izraz “solze sreče”, in morda ste ga nekateri celo že doživeli.
Mnogi ljudje jočejo, ko so srečni, veseli ali navdušeni – vse to so pozitivna čustva. Torej, če tudi ti kdaj jokaš vesele solze, ko dobiš dobre novice, vedi, da nisi sam. V študiji iz leta 2018 je 68 % udeležencev poročalo, da so se zaradi veselega ali pozitivnega dogodka razjokali.
Znanost za solzami sreče
Znanstveniki in raziskovalci že dolgo poskušajo razumeti, zakaj ljudje jočejo, ko doživijo občutke veselja ali sreče. Jok, ki običajno povezujemo z občutki frustracije, jeze ali žalosti, je lahko nepričakovan ob veselem dogodku, vendar pa se to pogosto zgodi.
Skozi desetletja so se oblikovale teorije, ki pojasnjujejo, zakaj jokamo solze sreče.
Imaš potlačena čustva
Ena izmed prvih teorij, je predvidevala, da je do tega prišlo zaradi potlačenih oziroma zatrtih čustev in občutkov. To je pomenilo, da so ljudje, ki so jokali, ko so izkusili nekaj veselega, v sebi skrivali občutke žalosti, ki jih niso obravnavali in se z njimi soočili.
Čeprav so številni raziskovalci v preteklih letih nasprotovali tem teorijam, je to eden od prvih poskusov razumevanja, zakaj jočemo, ko smo srečni.
Jok uravnava telo
Solze vsebujejo encime, lipide, elektrolite in metabolite. Čustvene solze pa lahko vključujejo tudi druge beljakovine in hormone. Domnevajo, da sproščanje stresnih hormonov, kot sta prolaktin in lev-enkefalin, pomaga pri normalni fizični in čustveni homeostazi telesa.
Stresni hormoni nas lahko pomirijo in uravnavajo naše razpoloženje.
Spodbuja ranljivost in socialno povezanost
Jok v kateri koli situaciji je lahko tudi naš način, da pokažemo ranljivost kot človeška bitja. Ko jočemo, sporočamo drugim, da sočustvujejo z nami. To se zgodi, ko jočemo zaradi veselega ali žalostnega dogodka. Znanstveniki verjamejo, da je jok način vzpostavljanja socialne povezave z drugimi ljudmi.
Počutiš se nemočnega nad svojimi čustvi
Druga teorija, ki sta jo predlagala znanstvenika Miceli in Castelfranchi, nakazuje, da vse vrste joka izvirajo iz zaznanih občutkov frustracije, nemoči in predaje.
Pomaga pri obvladovanju intenzivnih čustev
Jok se zdi skoraj neizogiben, ko doživljamo močno čustvo, pa naj gre za veselje, razočaranje ali jezo. Čeprav ne dovolimo vedno, da bi naše solze prosto padale, pogosto čutimo, kdaj smo na robu joka.
Nekatere raziskave kažejo, da je to zato, ker lahko jok pomaga pri obvladovanju močnih čustev. Ko jočemo, se zdi, kot da nekatera čustva s tem odženemo. Tudi če doživljamo srečo ali veselje, so ta čustva včasih premočna in jok pomaga sprostiti ta čustva.
Prednosti joka
Jok iz kakršnega koli razloga ima veliko koristi za naše psihično in fizično počutje. Nekatere najpogostejših prednosti joka so:
- Jok je sredstvo za lajšanje stresa, kar je potrjeno tudi z nekaterimi raziskavami.
- Jok ohranja naše oči čiste. Je kot da bi si občasno dobro izprali oči od znotraj. Nekatere raziskave kažejo, da solze vsebujejo lizocim, kemikalijo, ki ima protimikrobne lastnosti.
- Jok izboljša razpoloženje. Ne glede na to ali jočemo zaradi veselja ali bolečine, jok dokazano izboljšuje razpoloženje.
- Jok nam lahko pomaga bolje spati, kažejo nekatere raziskave. V študiji iz leta 2016 so raziskovalci ugotovili, da so dojenčki, ki so pred spanjem jokali, bolje spali.
Vemo torej, da so solze sreče povsem normalna stvar. Ne samo, da so pogoste, ampak imajo tudi vrsto koristi za naše fizično in čustveno počutje. Torej, ko boš naslednjič zadrževal solze sreče, se ne zadržuj in pusti, da tečejo.
Junior novinar