Zakaj imaš v pisarni slab zrak in kaj lahko narediš?

Relaxed Young Businessman Relaxing On Chair Behind Desk At Office
Foto: AndreyPopov iz iStock

Na prvi pogled delo v pisarni ne prinaša večjih tveganj za zdravje, saj gre za urejeno in predvidljivo okolje. Zaposleni v pisarni niso izpostavljeni hudi vročini, ki vlada na gradbišču, niti napornim razmeram v rudniku. Tudi fizične poškodbe so manj verjetne kot v mizarski delavnici. A tudi delovni prostor v pisarni ni brez dolgoročnih zdravstvenih posledic. Največji problem predstavlja slaba kakovost zraka.

»Sindrom bolnih stavb«

Označuje pojav, pri katerem ljudje v slabo prezračevanih pisarnah trpijo za simptomi, ki se tekom delovnega dne le slabšajo. Simptomi lahko vključujejo glavobol, kihanje, kašljanje, izčrpanost in celo izpuščaje. Zanje so krive predvsem hlapne organske spojine, ki se v zrak izločajo s pohištva, preprog, strojev in čistilnih tekočin. V slabo prezračenih prostorih lahko njihova koncentracija naraste na nevarno raven. Dodatne probleme povzročajo še prah, plesen in bakterije.

Od kod pridejo strupene kemikalije

Nekaj pogostih kemikalij v zraku predstavljajo toluen, benzen, ksilen in n-heksan. Toluen je sestavina redčil za barvo, ksilen pa se uporablja v čistilnih sredstvih, laku in odstranjevalcih barve. Benzen se nahaja v plastiki, sintetičnih vlaknih in čistilnih tekočinah. N-heksan najdemo predvsem v tekstilu. Hlapne organske spojine so torej prisotne povsod. Nekaterih virov se lahko znebiš iz delovnega okolja, vseh žal ne moreš odstraniti.

Rastline niso le lepe

Na srečo so se rastline izkazale kot precej učinkovite pri odstranjevanju kemikalij iz pisarniškega zraka. Rastline in mikrobi v prsti namreč absorbirajo številne potencialno nevarne spojine, listi rastlin pa posrkajo tudi ogljikov monoksid. Tri ali več velikih rastlin na osebo v delovnem prostoru odstrani polovice vseh hlapnih organskih spojin in skoraj ves ogljikov monoksid. Za čiščenje zraka so najučinkovitejše rastline: spatifil (Spathiphyllum), zlati potos (Epipremnum aureum), šeflera (Schefflera) in palma (Howea forsteriana). Poleg čistilnih učinkov rastline tudi pozitivno vplivajo na počutje zaposlenih. Že tri minute gledanja, vonjanja ali skrbi za lončnico namreč zniža raven stresa pisarniških delavcev.

Best 10 Air purifying indoor plants | Approved by NASA
Prejšnji članekNajvečja arheološka odkritja v letu 2024, 1. del
Naslednji članekPrerokba Babe Vange za leto 2025! Evropo naj bi doletelo nekaj grozljivega, vse kaže na najslabši scenarij …

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.