Vitamin D je za naše telo zelo pomemben, saj vzdržuje konstantno koncentracijo kalcija in fosfatov. Telo ga tvori ob izpostavljanju kože soncu, zaradi česar nam ga lahko primanjkuje predvsem v jesenskem in zimskem obdobju, od oktobra do marca.
Viri vitamina D
Viri vitamina D so trije: sončna svetloba, ki je najpomembnejša, prehrana in uporaba prehranskih dopolnil.
V obdobju od marca do konca septembra dobi večina ljudi ves potrebni vitamin D z izpostavljanjem sončni svetlobi.
S prehrano lahko zaužijemo dve obliki vitamina D. Prvi je D2, ki ga najdemo v hrani rastlinskega izvora, drugi pa D3, ki ga najdemo v mastnih ribah (npr. losos, skuša), govejih jetrih in jajčnem rumenjaku.
Seveda lahko tudi ta vitamin, kot kopico ostalih vitaminov in mineralov, pridobimo s prehranskimi dodatki v obliki tablet, kapsul ali kapljic.
Pomanjkanje vitamina D
Pomanjkanje vitamina D je povezano s premalo izpostavljanja soncu, uporabi zaščitnih krem s previsokim zaščitnim faktorjem, pa tudi z okoljskimi faktorji, kot so geografska širina, letni čas, čas v dnevu, vreme in onesnaženje okolja. Posledice pomanjkanja vitamina D se pokažejo s pomanjkanjem kalcija in fosfatov, zmanjšanjem kostne gostote in nastankom osteoporoze, oslabelostjo mišic ali avtoimunimi boleznimi, kot je diabetes tipa II. Ker se z vitaminom D krepi in ohranja celična sposobnost proizvodnje las, lahko pomanjkanje vitamina pomeni tudi slabšo kakovost ali celo izgubo las.
Kako dobiti dovolj vitamina D v jesenskem in zimskem času?
Za zdravega odraslega človeka je priporočljiva dnevna doza 20 μg ali 800 IU vitamina D dnevno. Strokovnjaki pravijo, da lahko mladi to količino pridobimo z 10–15 minutnim dnevnim izpostavljanjem soncu rok in obraza.
Zato je pomembno, da v jesenskem in zimskem času poskrbimo, da se bomo z dnevnim sprehodom naužili sonca, ali ga pridobili s prehrano ali prehranskim dopolnilom. Vendar pozor, prekomerna uporaba prehranskih dopolnil z vitaminom D lahko privede do različnih škodljivih posledic, kot je previsoka koncentracija kalcija v telesu. Pred nakupom in uporabo prehranskih dopolnil se moramo nujno pozanimati o priporočeni dnevni dozi in se posvetovati s farmacevtom.
Novinar