Znanstveniki so v tamponih odkrili strupene kovine, kar pri ženskah povečala tveganje za resne zdravstvene težave. Analiziranih je bilo 30 tamponov iz 14 različnih blagovnih znamk in v vsakem tipu našli vseh 16 kovin, ki so jih testirali.
Med odkritimi kovinami so bili arzen, svinec, živo srebro, nikelj, baker in železo. Kako nevarne so in zakaj?
Vsebnost kovin v tamponih
Absorpcija kovin je povezana s povečanim tveganjem za demenco, raka, neplodnost in diabetes, kar posledično povzroča še težave v jetrih, ledvicah in možganih ter v kardiovaskularnem, živčnem in endokrinem sistemu. Prav tako lahko škoduje nerojenim otrokom.
Jenni Shearston, vodilna avtorica študije, je povedala: »Kljub velikemu potencialnemu tveganju za javno zdravje je bilo zelo malo raziskav opravljenih za merjenje kemikalij v tamponih. Po naših podatkih je to prva študija, ki meri kovine v tamponih. Zaskrbljujoče je, da smo našli koncentracije vseh testiranih kovin, vključno s strupenimi kovinami, kot sta arzen in svinec.«
Raziskavo so opravili znanstveniki Univerze Berkeley v Kaliforniji. Raven kovin je bila različna glede na to, ali so bili tamponi prodani v ZDA, Združenem kraljestvu ali EU, ali so bili organski ali ne ter ali so bili blagovne znamke ali trgovske znamke.
Po podatkih študije med 52 % in 86 % žensk v ZDA med menstruacijo uporablja tampone. Kontaminirani tamponi so lahko še posebej nevarni, saj pridejo v neposreden stik z nožnico, kjer se lažje absorbirajo.
Ali so tamponi nevarni?
Kovine lahko pridejo v tampone na različne načine – bodisi zaradi kontaminacije bombaža z vodo, zrakom ali prstjo ali pa zaradi namernega dodajanja kovin s strani proizvajalcev kot del pigmenta.
»Stvari, ki se jih dotikate, nosite, jeste in vdihavate, imajo veliko višje ravni svinca od tistih, o katerih poročajo v raziskavi,« so povedali strokovnjaki.
Mikrobiologinja in imunologinja dr. Andrea Love z Otoka pa pravi: »Če niso ugotovili, kaj bi se realno izločilo iz tamponov med njihovo resnično uporabo, zagotovo ne morejo podati nobenih izjav v zvezi s potencialno absorpcijo teh spojin,« je dejala. Dodala je, da je velikost vzorcev preprosto premajhna, da bi predstavljala celotno stanje na trgu. Se pa pri tem zaveda, da je potrebnih več raziskav, ki bodo zdaj gotovo nastale.
Varne ravni kovin ni, ne obstaja
Organski tamponi so imeli po študiji višje ravni arzena, medtem ko so imeli neorganski tamponi več svinca. »Zakaj tamponi sploh vsebujejo svinec? Ker so narejeni iz bombaža, ki je rastlina. Rastline zlasti absorbirajo svinec, ko rastejo v tleh – kar pomeni, da bodo rastline vsebovale svinec.«
Raziskovalci opozarjajo, da ni varne ravni nobene od strupenih kovin.
Gospa Shearston je dodala: »Resnično upam, da bodo proizvajalci morali testirati svoje izdelke za kovine, še posebej za strupene kovine. Bilo bi navdušujoče videti javnost, ki poziva k temu, ali pa zahteva boljše označevanje tamponov in drugih menstrualnih izdelkov.«
Novinar