Spolno prenosljive okužbe so v porastu – zakaj in zato

Scientist hold blood samples tube for Sexuallly Transmitted Disease. Syphilis,  HBV, HIV, HCV
Foto: Md Saiful Islam Khan iz iStock

Poročila kažejo na skrb vzbujajoč trend, saj so številke spolno prenosljivih okužb narasle, v nekaterih primerih pa dosegle ravni, kakršnih niso beležili že več desetletij. Razlogi za ta porast so kompleksni in vključujejo vrsto dejavnikov, od motenj, povezanih s pandemijo COVID-19, do sprememb v spolnem vedenju in uporabi drog.

V ZDA so v letu 2021 zabeležili velik porast primerov spolno prenosljivih okužb (SPO), vključno s klamidijo, gonorejo in sifilisom.

Zaskrbljujoč porast primerov sifilisa

Leta 2021 je bilo v ZDA prijavljenih več kot 2,5 milijona primerov klamidije, gonoreje in sifilisa, kar predstavlja skoraj 6-odstotno povečanje v primerjavi z letom 2020. Število primerov sifilisa je doseglo skrb vzbujajočo raven, ki je v državi niso beležili vse od 1950-ih let. Leta 2021 je bilo prijavljenih več kot 176.000 primerov sifilisa, kar je občutno povečanje v primerjavi z nekaj manj kot 134.000 primeri leta 2020. Ta bakterijska spolno prenosljiva okužba (SPO) je v zgodnjih 2000-ih dosegla zgodovinsko nizko raven, ko je število primerov znašalo približno 30.000 na leto, vendar so od takrat naprej številke vztrajno naraščale. To potrjujejo dokončni podatki, ki jih je 11. aprila objavil Center za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC).

Izmed vseh prijavljenih primerov sifilisa je bilo 2.855 primerov kongenitalnega sifilisa, kar pomeni, da se bakterije, ki povzročajo sifilis, prenašajo z matere na plod skozi posteljico med nosečnostjo. Ti primeri so privedli do 220 mrtvorojenih otrok in smrti dojenčkov, povezanih s kongenitalnim sifilisom. Na splošno se je stopnja kongenitalnega sifilisa po vsej državi povečala za več kot 30 % med letoma 2020 in 2021, kar pomeni, da je zdaj ta stopnja kar 464 % višja kot leta 2001.

Ponoven porast sifilisa v ZDA »ostaja pomemben vir zaskrbljenosti,« je v poročilu zapisal dr. Leandro Mena, direktor Oddelka za preprečevanje spolno prenosljivih bolezni pri CDC.

Treponema pallidum Syphilis bacterium, the bacterium responsible for the dangerous sexually transmitted infection syphilis.
Foto: Peddalanka Ramesh Babu iz iStock

Klamidija in gonoreja: najpogostejši spolno prenosljivi okužbi

Kljub alarmantnemu porastu sifilisa pa so stopnje klamidije in gonoreje v letu 2021 še vedno znatno presegale tiste za sifilis. Leta 2021 je bilo prijavljenih več kot 1,6 milijona primerov klamidije, zaradi česar je ta SPO najpogosteje prijavljena med vsemi tremi okužbami. Stopnja klamidije se je povečala za približno 4 % od leta 2020, kar kaže na vrnitev na predpandemične ravni, čeprav še ni prišlo do popolnega okrevanja. (Stopnja primerov je padla med letoma 2019 in 2020, verjetno zaradi zmanjšanja presejanja, povezanega s pandemijo COVID-19. Klamidija je pogosto asimptomatska, zato lahko primeri ostanejo ne zabeleženi, ko se presejanje zmanjša, navaja poročilo CDC.)

Tudi gonoreja je zabeležila znaten porast, saj je bilo leta 2021 prijavljenih več kot 710.000 primerov, kar predstavlja 4,6 % povečanje v primerjavi z letom 2020. Stopnja gonoreje se je po doseženem zgodovinsko nizkem številu primerov leta 2009 povečala za kar 118 %. Ocenjuje se, da je približno polovica okužb v letu 2021 pokazala odpornost na vsaj eno antibiotično zdravilo. Kljub temu pa skoraj vsi sevi gonoreje, ki krožijo v ZDA, ostajajo občutljivi na ceftriakson, priporočeno zdravljenje za nezapleteno gonorejo. Zdravstveni uradniki v Massachusettsu so pred kratkim identificirali »zaskrbljujoč« sev gonoreje z zmanjšano občutljivostjo na ceftriakson, vendar bi ga lahko še vedno zdravili z visokimi odmerki tega zdravila. CDC opozarja, da je le še vprašanje časa, kdaj bo sev postal popolnoma odporen na razpoložljiva zdravljenja.

»Epidemija SPO v ZDA ne kaže znakov upočasnitve,« je v poročilu dejal Mena. »Razlogi za nenehno naraščanje so večplastni — prav tako pa tudi rešitve.«

Neisseria gonorrhoeae, the bacterium responsible for the sexually transmitted infection Gonorrhea. 3D illustration
Foto: iLexx iz iStock

Vzroki za naraščanje spolno prenosljivih okužb

Zakaj se spolno prenosljive okužbe v ZDA povečujejo? K tej situaciji prispeva več dejavnikov, ki skupaj ustvarjajo popolno nevihto. Med temi dejavniki so vzroki, povezani s pandemijo COVID-19; zmanjšan poudarek javnega zdravja na spolnem zdravju, povečana uporaba opioidov ter spremembe v spolnem vedenju, kot je zmanjšana uporaba kondomov.

Pandemija je povzročila zmanjšanje dostopnosti in razpoložljivosti storitev za testiranje in zdravljenje spolno prenosljivih okužb, kar je verjetno privedlo do povečanja števila nezabeleženih primerov. Poleg tega je osredotočanje javnega zdravstva na preprečevanje širjenja COVID-19 zmanjšalo vire in pozornost, namenjene spolnemu zdravju. V tem času so bile opazne tudi spremembe v spolnem vedenju, vključno z zmanjšano uporabo zaščitnih metod, kot so kondomi, kar je povečalo tveganje za širjenje SPO.

Naraščajoča uporaba opioidov in drugih substanc je prav tako prispevala k povečanemu tveganju za širjenje spolno prenosljivih okužb. Ta kombinacija dejavnikov ustvarja izziv za zdravstvene strokovnjake, ki si prizadevajo omejiti širjenje teh okužb in preprečiti njihov nadaljnji porast.

Izzivi in prihodnji koraki

Strokovnjaki menijo, da se bo ta trend naraščanja primerov SPO verjetno nadaljeval, če se ne bodo uvedli obsežni in integrirani ukrepi za obvladovanje te krize. To vključuje povečanje dostopnosti do zdravstvenih storitev, izvajanje bolj ciljanih izobraževalnih kampanj o preprečevanju SPO, izboljšanje programov presejanja in testiranja ter nadaljevanje raziskav o novih metodah zdravljenja in preprečevanja okužb. Brez teh ukrepov se bodo spolno prenosljive okužbe verjetno še naprej širile, kar bo povzročilo nadaljnje javnozdravstvene izzive.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.