Svet ni prvič izpostavljen globalni epidemiji – pred sto leti je podobno kot danes koronavirus po celem svetu razsajala španska gripa, ki je takrat pobila na desetine milijonov ljudi. Vsako krizo pa se da zlahka izkoristiti za polnjenje žepov – leta 1918 so s prodajo »čudežnih« alternativnih zdravil proti španski gripi obogateli mnogi iznajdljivi podjetniki.
Leta 2020 tržna situacija ni veliko boljša – kljub mnogim preverjenim znanstvenim raziskavam o epidemiologiji virusa, se še vedno najdejo podjetni posamezniki, ki ponujajo alternativne načine za uspešno obrambo pred okužbo. Ena izmed teorij, ki krožijo po internetu, pravi, da si z boostanjem imunskega sistema manjšaš možnost za okužbo s covidom-19. To naj bi se dalo doseči z uživanjem probiotikov in živil kot sta kombuča in kajenski poper, po najbolj bizarnih predlogih celo s čim pogostejšo masturbacijo. Pa je to res? Ali ta živila res izboljšujejo tvoj imunski sistem? In ali te to res lahko zaščiti pred okužbo s koronavirusom?
Vročina in smrkanje = dober imunski sistem
Izboljševanje imunskega sistema znanstveno dokazano ni pogojeno s tem, koliko vitaminskih kapsul poješ. Naše telo pred virusom namreč primarno branijo dihalne in sluzne poti ter koža. Šele ko virus zaobide vse te ovire, pride na vrsto ključna vloga imunskega sistema. Njegova naloga je, da razvija protitelesa za obrambo telesa proti virusu. Ta protitelesa pa nastanejo šele nekaj dni ali celo tednov po okužbi in so učinkovita samo pri boju proti covidu-19, ne pa tudi proti gripi ali bakterijskim okužbam. Povzročijo, da se tvoje telo proti virusu brani z različnimi strategijami, ki se navzven pravzaprav pokažejo kot simptomi okužbe: z vročino, bolečino v mišicah in smrkanjem. Z vročino recimo tvoje telo ustvarja za virus neugodno vroče okolje, v katerem se ne more razmnoževati. Vročina je torej znak zdravega imunskega sistema, ki se uspešno bori proti virusu.
Ironija boostanja imunskega sistema
Če bi torej želel izboljševati svoj imunski sistem, bi to pomenilo, da si želiš čim več in čim močnejša proti telesa, ki bi spodbujala višanje tvoje telesne temperature in smrkanje iz nosu – skratka to, kar je sicer znano kot slabo počutje. Ironično pa izdelki, ki naj bi bili namenjeni boostanju imunskega sistema, obljubljajo zbijanje vročine in nasploh boljšanje počutja.
Ne nasedaj zdravilskemu marketingu!
Trenutno ni znanstveno preverjenih dokazov, da bi lahko kakršnokoli živilo ali probiotik preprečevalo tvojo okužbo s koronavirusom. Ne nasedaj marketinškim taktikam podjetij, ki na vsakem vogalu interneta ponujajo ustekleničeno zdravje. Raje se poslužuj veliko cenejših in učinkovitejših načinov izboljševanja imunskega sistema: telovadba, dovoljšna količina spanca, uravnotežena prehrana in čim manj stresa. Ali to ali pa počakaj na cepivo, ki je edino zares zanesljivo obrambno sredstvo pred covidom-19.
Novinar
Bravo! Se strinjam z vsem napisanim ?.