Saj ni res, pa je: Kako kava vpliva na ženske na visokih položajih?

A relaxing coffee break goes a real long way
Foto: PeopleImages iz iStock

Ali je kava zdrava ali celo škodljiva, je večna debata, ki ji ni videti konca. Nova raziskava pa kaže, da je pogosta dnevna razvada lahko nevarna za zdravje srca. Zanimivo je, da previsok vnos kofeina prizadene predvsem ženske v urbanih poslovnih vlogah. Za vse ljubitelje kave na srečo še obstaja upanje: jutranji skodelici kave se ni potrebno odreči, morda pa moraš zmanjšati njeno količino.

Vnos več kot 400 mg kofeina je nevaren

Raziskava je analizirala vpliv kofeina na mlade zdrave odrasle, torej je še kako relevantna. V raziskavo je bilo vključenih 92 zdravih posameznikov v starosti 18 do 45 let. Ugotovili so, da redni vnos kofeina nad 400 mg dnevno vodi do povišanega srčnega utripa in krvnega tlaka. To predstavlja tveganje za kardiovaskularne bolezni. Reden vnos kofeina lahko zmoti parasimpatični sistem telesa, kar privede do višjega srčnega utripa in krvnega tlaka. Rezultati raziskave kažejo, da je za zmanjšanje tveganja hipertenzije in povezanih kardiovaskularnih bolezni pomemben zmeren vnos kofeina.

Koliko kave torej?

Smiling mature businesswoman working on laptop and drinking coffee at office, confident middle-aged experienced senior female professional, CEO of company. Female entrepreneur manage business
Foto: OKrasyuk iz iStock

Kava, čaj in druge kofeinske pijače so pomemben del jutranje rutine po vsem svetu. Koliko kofeina vsebujejo? 240-mililitrska skodelica kave običajno vsebuje 80 do 100 miligramov kofeina. Vsebnost kofeina v čaju je še nižja. Enaka skodelica zelenega ali črnega čaja ima običajno le 30 do 50 miligrami kofeina.

V nasprotju s prepričanjem mnogih tudi gazirane pijače s kofeinom, kot je coca cola, v resnici vsebujejo precej manj kofeina od kave. 350-mililitrska pločevinka gazirane pijače s kofeinom recimo vsebuje med 30 in 40 miligrami kofeina. To pa ne velja za energijske pijače, ki v pločevinki skrivajo med 40 in 250 miligrami. Ena skodelica torej ni problematična, a mnogi si jih dnevno privoščijo precej več …

Vsak peti presegel zdravo vrednost kofeina

V raziskavi so ugotovili tudi, da je 19,6 odstotkov udeležencev dnevno zaužilo preko 400 miligramov kofeina. To pomeni vsaj štiri skodelice kave, deset pločevink gaziranih pijač ali dve energijski pijači. Raziskovalci so opazili, da je bil najvišji vnos kofeina prisoten pri ženskah, zaposlenih v poslovnih in vodilnih vlogah, ki so živele v urbanih okoljih. Ljudje, ki so zaužili najvišje količine kofeina, to je več kot 600 miligramov dnevno, so imeli močno povišan srčni utrip in krvni tlak tudi pet minut po koncu stopnjevanega testa v raziskavi.

Koronarna srčna bolezen, srčno popuščanje in celo demenca

Visok krvni tlak oziroma hipertenzija je povezan s povišanim tveganjem za koronarno srčno bolezen, srčno popuščanje, kronično ledvično bolezen in demenco. Hipertenzija sčasoma oslabi srce in je eden izmed glavnih dejavnikov tveganja za bolezni srca. Na visok krvni tlak poleg kofeina vplivajo tudi drugi dejavniki, kot so starost, družinska zdravstvena zgodovina, kajenje, vnos soli in uživanje alkohola. Pred visokim krvnim tlakom te lahko obvaruje povečana telesna aktivnost, zdrava in uravnotežena prehrana ter zdrav življenjski slog brez škodljivih razvad.

Shot of athletic woman eating a healthy bowl of muesli with fruit sitting on floor in the kitchen at home
Foto: nensuria iz iStock
VIRSciTechDaily
Prejšnji članekGemini AI: konkurenca ChatGPT-ju in prihodnost Androida
Naslednji članekZdravila s paracetamolom v Sloveniji

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.