Premalo se zavedamo, kako pomembno je zdravje naših zob. Velikokrat jih cenimo šele takrat, ko kakšnega izgubimo.
Odstranjevanje, vrtanje, lomljenje odmrlega zoba ali zdravljenje obolelega: zobje so veliko pomembnejši, kot si priznamo. Zobje so naša zunanja obrambna straža, oklepni stolp. Na zunaj so odeti v sklenino, ki je najtrše tkivo v telesu, sestavljeno iz trdega fluor kalcija. Pod sklenino se nahaja zobovina, imenovana dentin, ki jo nekateri primerjajo s poroznim apnencem. Varovan je s sklenino, dokler je sklenina nedotaknjena, ni poškodovan. Votlina v zobu v korenini se imenuje koreninski kanal. V sredini zoba se razširi v zobno pulpo, ki jo sestavljata fino tkivo in živci. Če je z zobom kaj narobe, se ta oglasi.
Problem so tudi mrtvi zobje, ki so gojišče za bakterije. Od tod se gnoj z bakterijami prenaša po telesu in lahko povzroča glavobol, vrtoglavico, revmatične bolezni, slabo počutje in živčna vnetja.
Za trdnost in zdravje zob lahko poskrbimo s pravilno prehrano. Pomanjkanje kalcija, vitamina D, fluora in drugih življenjsko pomembnih snovi vodi do slabega zobovja. Za popolno nego zob ni dovolj le redno čiščenje zob, s katerim odstranimo bakterije, potrebno je poskrbeti tudi za primerno trdo in zdravo hrano.
Kako skrbijo za zdravje zob in ustne votline študentje?
Maja Jamšek, dr. dent. med., Zdravstveni dom za študente Univerze v Ljubljani
Kako ocenjujete zdravje ustne votline oziroma zob mladih oziroma študentov?
„Zdravje zob in dlesni študentov ni zgledno in bi zagotovo lahko bilo boljše, mislim namreč, da študentje ne posvečajo dovolj časa ustni higieni. Pri delu opažamo, da je stanje odvisno, iz katerega področja Slovenije prihajajo študentje. Ozaveščenost je ponekod manjša, drugod zadovoljiva.“
So dovolj osveščeni o zdravju in pomenu redne nege zob in ustne votline?
„Najpogosteje pridejo do nas, ko nastopijo težave oziroma bolečine ali pa vnetje dlesni. Če bi študentje hodili redno na kontrolne preglede, ki jim pripadajo vsake pol leta, bi bilo zdravstveno stanje zob bistveno boljše.“
S kakšnimi težavami se najpogosteje obrnejo na vas?
„Vsakemu študentu ob prvem preventivnem zobozdravstvenem pregledu razložimo način oziroma metodo pravilnega ščetkanja zob s poudarkom tudi na negi dlesni. Pojasnimo uporabo zobne nitke in ustnih vod.“
Kaj svetujete študentom za zdravje zob in ustne votline?
„Nekateri pacienti prisegajo na električne zobne ščetke, vendar se ob uporabi izključno teh pri mnogih pojavijo težave z dlesnimi. Tako da svetujemo enkrat dnevno uporabo navadne zobne ščetke, predvsem mehke, ki ne poškoduje dlesni ob masaži le-teh.“
Kaj menite o beljenju zob?
„Beljenje zob je primerno za paciente, pri katerih so zobje v vidnem sektorju, torej od zoba zgoraj/spodaj desno pet in zgoraj/spodaj levo pet, izrazito temnejše barve, posledično zaradi zdravstvenih težav in jemanja zdravil. Primerno je tudi za paciente, ki so s svojo barvo zob zelo nezadovoljni. Vsekakor naj se pacienti pred postopkom beljenja pozanimajo o postopku, učinku, ceni itd. Potrebno je vedeti, da so zobje med samim beljenjem in po njem nekoliko občutljivejši oziroma skeleči. Pacientom zato priporočamo uporabo zobnih past, ki skelenje blažijo. Pravi barvni odtenek zob se pokaže šele po nekaj dneh. Pomembno je tudi vedeti, da lahko pobelimo le sklenino zob. Plombirni material in prevleke se ne pobelijo, kar pomeni, da je potrebno v primeru, da ima pacient plombe oziroma protetične nadomestke, te po beljenju tudi zamenjati.“
Kakšno zobno ščetko/pasto uporabljati, na trgu je izbira ogromna, izbrati pravo pa težko?
„Znamka zobne paste ni pomembna, če so zobje skeleči ali so prisotne težave z dlesnimi svetujemo uporabo specializiranih zobnih past. Če ni posebnih težav, zobna pasta predvsem odstrani ustni zadah.“