Visoka nosečnost ter vse tegobe, ki jo spremljajo, je lahko v poletnih mesecih res bolj naporna in neprijetna kot v zimskem času. Predvsem zaradi vročine in vlage, ki lahko povzročita neprijetno otekanje okončin, dehidracijo telesa in vplivata na splošno fizično počutje noseče študentke.
Višje temperature pa lahko povzročijo tudi večjo utrujenost in težave s spanjem, predvsem za tiste nosečke, ki nimajo možnosti ohladiti spalnice s klimo na bolj prijetno spalno temperaturo.
Vendar se izkušnje mladih mamic med seboj precej razlikujejo, saj je bilo nekaterim študentkam vseeno veliko lažje in prijetnejše preživljati nosečnost poleti v primerjavi z zimo (hladne in omejujoče razmere na prostem).
Poletna nosečnost ima svoje prednosti
Poletno in jesensko izpitno obdobje
Za nosečo študentko postane izpitno obdobje od junija do oktobra bolj sproščeno, saj v tem času ne potekajo predavanja in se lahko nosečka v miru pripravlja na izpite doma.
Aktivnosti na prostem
Zaradi toplega vremena je lažje ostati aktiven na prostem. Hoja, plavanje in potovanja so bolj prijetni in dostopni v toplejših mesecih.
Plavanje, ki je odlična aktivnost za nosečke je bolj priporočljivo v morju kot v bazenu. Saj je morska voda do kože bolj zdrava, pa tudi možnost okužb je manjša.
Vseeno pa je dobro, da se izogibaš aktivnostim na prostem v času največje vročine, običajno od 10. do 16. ure.
Več sonca in vitamina D
Izpostavljenost sončni svetlobi pomaga telesu pri proizvodnji vitamina D, ki je bistvenega pomena za zdravje kosti mamice in njenega otroka.
Sezonsko sadje in zelenjava
Poletje ponuja raznoliko in bolj ugodno sveže sadje in zelenjavo, ki nosečnico spodbuja, k pripravi zdravnih prigrizkov.
Nekateri strokovnjaki opozarjajo, da so za nosečnice poleti gostilniški sladoledi ali ledene kocke v pijači lahko nevarne zaradi možne okužbe (resne zastrupitve). Priporočljivo je, da nosečnica rajši kupi sladoled, ki je originalno zapakiran s strani proizvajalca.
Lahka oblačila
Nosečniška oblačila za poletne mesece, kot so lahke obleke in ohlapna oblačila, so veliko bolj udobna in ugodna v primerjavi z zimskimi oblačili (večplastno oblačenje).
Hidracija
Vročina sama po sebi nosečnico spodbuja k hidraciji – pitju več vode, kar je med nosečnostjo ključnega pomena.
Ne pozabi, imej stekleničko vode vedno s seboj, tudi na krajšem sprehodu. Strokovnjaki priporočajo, da nosečka spije dva do tri litra vode dnevno.
Poletna nosečnost prinaša tudi slabosti
Toplota in vlaga
Nosečnice so lahko bolj občutljive na vročino, kar povzroča fizično nelagodje in dodatno utrujenost, povezano z vročino.
Pomagalo ti bo zadrževanje v klimatiziranih prostorih, uporaba ventilatorjev, in tuširajte s hladno vodo.
Otekanje okončin
Oteklina v stopalih, gležnjih ali zapestjih je lahko bolj izrazita v vročem vremenu, zaradi česar je hoja in aktivnost za nosečko neprijetna. In čeprav kompresijske nogavice nosečki pomagajo, so poleti lahko dodaten vir nelagodja zaradi dodatne toplote.
Dobro je, da pogosto počivaš z dvignjenimi nogami, saj se s tem zmanjša otekanje nog.
Dehidracija
Čeprav se je pitja vode morda lažje spomniti poleti, je tveganje za dehidracijo vseeno večje kot pozimi zaradi intenzivnega potenja in visokih temperatur, kar je med nosečnostjo lahko nevarno.
Ali je poletna nosečnost bolj naporna od zimske nosečnosti?
Odgovor je v veliki meri odvisen od individualnih izkušenj in od tega, kako dobro posameznica obvlada vročino. Vendar pa lahko z nekaj načrtovanja in previdnosti vsaka nosečka poskrbi, da ji bodo tudi vroči poletni meseci ostali v lepem spominu.
Socialna delavka, ki se še vedno rada uči, veliko bere in predvsem piše (avtorica dveh knjižnih uspešnic). Lepo vabljeni k branju moje vsebine na spletnem portalu za starše in tiste, ki to šele postajate.