Odstranitev modrostnega zoba … največji strah in trepet vsakega mladega odraslega, ki ga doleti ta neprijetna usoda! Pa je res tako grozljivo? Če se pripravljaš na poseg, si preberi nekaj koristnih informacij in nasvetov, da boš zadevo lažje preživel.
1. Kateri so najpogostejši vzroki za odstranitev modrostnega zoba?
Ali je tvoj modrostni zob nujno odstraniti ali ne, sam najbrž ne boš vedel. Vsekakor pa bo to vedel tvoj zobozdravnik, zato se je o tem dobro posvetovati prav z njim.
Najpogostejši vzroki za nujno odstranitev zoba, brez katerega boš potem morda malo manj moder, so:
– ponavljajoča se vnetja in spremljajoče bolečine ob dlesni, ki prekriva modrostni zob,
– zobna gniloba delno izraslega modrostnika,
– poševna rast modrostnega zoba in okvara drugega kočnika,
– predvideno ortodontsko zdravljenje,
– pomanjkanje prostora za izrast zoba.
Zakaj modrostni zobje ne izrastejo?
Pogosto se zgodi prav to – modrostni zobje sploh ne izrastejo ali pa izrastejo le delno, vseeno pa povzročajo hude bolečine. Razlog za nepopolno izrast je nesorazmerje med velikostjo čeljusti in številom zob. Posledično zobje nimajo dovolj prostora, da bi lahko izrasli in se v ustno votlino »zagozdijo«.
Kdaj modrostni zobje običajno izraščajo?
Modrostni zobje običajno izraščajo (oziroma se trudijo izraščati, če so morda zagozdeni) med 17. in 25. letom starosti.
Zob moram odstraniti. Kako na poseg?
Če zobozdravnik ugotovi, da je tvoj modrostni zob vendarle treba odstraniti, se moraš pripraviti na poseg. Priporočeno je, da tja prideš:
- Dobro naspan z urejenimi in čistimi zobmi.
- Nahranjen. Pred posegom svetujejo zaužiti normalen obrok.
- Brez vpliva alkohola in cigaret: pred posegom so odsvetovani.
- Neprehlajen. Ob prehladu se je pametneje prenaročiti.
Ali je poseg boleč?
Najprijetnejši gotovo ni. A vendar se običajno opravi v lokalni anasteziji, ki bolečine močno omili. Vbod injekcijske igle je tako boleč, ko pa je vbrizgan anestetik, občutek za bolečino izgine, pišejo na Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana. Med operacijo tako pacient čuti top pritisk, bolečine pa ne.
Na kaj paziti po posegu?
Zaradi lokalnega anestetika bo tvoja čeljust po posegu omrtvičena – zgornja čeljust 1 uro, spodnja pa kar 6 ur. V tem času je treba paziti, da se ne ugrizneš ali poškoduješ.
Prav tako se bo pojavila oteklina, in sicer naslednji dan po posegu. Največja bo tretji dan po operaciji in ne pomeni zapleta.
Kako ravnati po posegu?
Po posegu priporočajo:
- Hlajenje: hlajenje operativnega področja je predvsem pomembno prvih 24 ur po posegu. 0-24 ur po izdrtju modrostnega zoba je priporočljivo držati mrzli obkladek na licu 20 minut. Te se ne položi direktno na kožo, temveč se jih zavije v krpo.
- Mirovanje: priporoča se vsaj prve 3 dni po posegu.
- Uživanje mehkejše hladne hrane.
- Dvignjeno vzglavje med spanjem: tudi na takšen način se lahko zmanjša oteklino. Ponoči si lahko pomagaš z blazinami, ki dvignejo vzglavje, tako da ne ležiš popolnoma horizontalno in se lahko zjutraj zbudiš z manjšo oteklino kot sicer.
- Dobra ustna higiena: potrebno je ščetkanje zob z mehko zobno ščetko in temeljito ter redno odstranjevanje zobnih oblog, saj le to v dobri meri prispeva k hitrejšemu in boljšemu celjenju. Ne sme pa se drezati v rano in po šivih.
- Po potrebi: protibolečinske tablete.
Po posegu se ne sme:
- uživati alkohola in kaditi,
- izpirati rane,
- ogrevati operativnega področja.
Koliko časa traja celjenje?
Brez zapletov traja celjenje en do dva tedna. Prve tri dni je prisotna oteklina, ki postopno izgine.
Novinar