Vsak človek ima kožna znamenja, pogosto več kot 10. Največ jih imajo svetlolasi in svetlopolti ljudje. Zdrava znamenja niso problematična, pogosto se spreminjajo skozi življenje posameznika. Vsekakor pa so spremembe, na katere moramo biti pozorni, saj lahko pripeljejo tudi do nastanka kožnega raka.
Melanom je ena od treh poznanih vrst kožnega raka, ki velja za najbolj napadalno obliko raka, vseeno pa je ob pravočasnem ukrepanju eden izmed najbolj ozdravljivih rakavih tumorjev. Ključno pri tem je samopregledovanje in spremljanje že obstoječih kožnih znamenj. Sodeč po raziskavah, več kot 80% ljudi kožnega raka pri sebi ne bi prepoznalo, prav tako pa ljudje ne spremljajo svojih kožnih znamenj.
Če opaziš naslednje znake, je dobro obiskati zdravnika:
- Sprememba barve znamenja.
- Neenakomernost znamenja (neenake barve, neenaka izbočenost in struktura).
- Rob znamenja (normalna znamenja imajo dobro viden rob znamenja).
- Srbenje ali bolečina znamenja.
- Rastoče znamenje, širše od 6mm.
- Asimetrične oblike znamenja.
- Krvavitev iz znamenja.
- Poškodba znamenja.
Nastanek kožnega raka se poleg drugih dejavnikov pripisuje tudi pretiranemu izpostavljanju soncu. Ključno za preprečevanje nastanka kožnega raka je torej izogibanje preitranemu izpostavljanju UV žarkom, pomembna pa je tudi preventiva in samopregledovanje znamenj. Pri tem si lahko pomagaš z ogledalom. Pri znamenjih, ki se zdijo sumljiva, si lahko pomagaš s fotografiranjem in spremljanjem. Za zmanjševanje tveganja se izogibaj močnim sončnim žarkom, zaščiti s pokrivali ter uporabljaj izdelke z zaščitnim faktorjem.
Več o tej bolezni pa si lahko prebereš na spletni strani društva ko-RAK.
Novinar