Zdrava prehrana med študijem je ključna za dobro počutje, energijo in koncentracijo. Pomanjkanje časa, malo izkušenj in visoke cene zdravih obrokov pa študente pogosto speljejo k manj zdravim izbiram in navadam. Tu je nekaj nasvetov, kako lahko poskrbiš za svoje zdravje s pomočjo prehrane:
Pripravi si zdrav zajtrk
Zajtrk je najpomembnejši obrok, saj ti daje energijo za začetek dneva. Poskusi si privoščiti zajtrk, ki vsebuje ogljikove hidrate, beljakovine in vlaknine. Lahko si pripraviš ovseno kašo z mlekom in sadjem, kruh z avokadom in jajcem, jajčno omleto s špinačo ali pa jogurt s sadjem in oreščki.
Jej redno
Redni obroki so pomembni za uravnavanje ravni sladkorja v krvi, kar vpliva na tvojo koncentracijo in energijo. Poskusi jesti manjše obroke vsake tri do štiri ure in se izogibaj prenajedanju. Prav tako ne izpuščaj obrokov. Urejena prehrana naj postane prioriteta, zato si vzemi čas za posamezen obrok.
Poskrbi za dovolj vlaknin
Vlaknine so pomembne za prebavo in zdravje črevesja ter zmanjšujejo tveganje za debelost, srčne bolezni in diabetes. Poskusi v prehrano vključiti polnozrnati kruh, riž, testenine in žita ter več zelenjave in sadja.
Izbiraj zdrave prigrizke
Med predavanji si privošči zdrave prigrizke, ki te bodo nasitili in ti dali energijo za nadaljnje učenje. Namesto čipsa in sladkarij iz avtomata na fakulteti poskusi s sadjem (suhim in svežim), zelenjavo, oreščki ali grškim jogurtom.
Ne le hrana, pomembna je tudi hidracija
Voda je pomembna za hidracijo telesa, kar lahko vpliva na tvojo koncentracijo in energijo. Poskusi piti vsaj osem kozarcev vode na dan in se izogibaj sladkim pijačam. Če ti voda ne diši preveč, si vanjo iztisni nekaj limoninega soka, predvsem pozimi pa so odlična izbira tudi nesladkani čaji.
Pomanjkanje časa naj ne bo izgovor, da si ne pripraviš okusnih in zdravih obrokov
Če si v časovni stiski, si lahko pripraviš zdrave obroke vnaprej. Na primer, lahko si narediš sendvič z zelenjavo in humusom ali pa solato s piščancem in fižolom. Tako boš lahko poskrbel za svoje zdravje tudi v najbolj zasedenih dneh. Če si pripravljaš večjo količino hrane za celoten teden, bodi pozoren na ustrezno shranjevanje. Obroke v primernih posodah lahko odneseš s seboj na fakulteto in se s tem lažje upreš skušnjavi manj primernih prigrizkov iz tamkajšnjih avtomatov. Če se prvič lotevaš priprave obrokov vnaprej, ti lahko pomaga spodnji posnetek:
Novinar