Na srečo se večina od nas že zaveda, da je koža na soncu nekoliko ogrožena, zato se pokrijemo tudi s klobukom in dolgimi rokavi, ne hodimo ven med 11. in 15. uro, ko so UV-žarki najmočnejši, piše Coach Mag. Morali bi se tudi redno mazati s sončno kremo. Toda kako izbrati med številnimi kremami za sončenje, ki so na voljo?
Kdaj morate uporabljati kremo za sončenje?
»UV-žarki sonca povzročajo sončne opekline, vendar jih v resnici ne čutimo,« pravi Dr. Petra Simic iz podjetja Bupa UK. »Vročino, ki jo čutiš na soncu, povzročajo infrardeči žarki, ki so drugačni od UV-žarkov in ne povzročajo opeklin na koži.«
»Ni nujno, da je vroče in sončno, da bi UV-indeks dosegel točko opekline. Opečeš se lahko tudi na hladen in oblačen dan.«
Kaj pomeni ocena SPF?
Pomeni zaščitni faktor pred soncem in je najpreprostejše merilo, kako dobro krema ščiti pred sončnimi opeklinami. Ocena SPF se nanaša le na to, kako dobro krema za sončenje ščiti pred žarki UVB in ne pred žarki UVA. Ocene SPF segajo od 2 do 50+, pri čemer se vse do 14 šteje za nizko zaščito, 15 do 29 za srednjo, 30 do 50 za visoko in 50+ za zelo visoko. Organizacija BAD priporoča najmanj 30 zaščitnega faktorja SPF.
Kaj je sistem zvezdic UVA?
Na embalaži nekaterih krem za sončenje boš videl oznako zvezdic UVA od nič do pet. Če na kremi ni zvezdic, to še ne pomeni, da ni zaščite pred žarki UVA.
Britansko združenje dermatologov predlaga, da se SPF 30 in ocena štirih od petih zvezdic »na splošno štejeta za dober standard zaščite pred soncem«, če jo kombiniraš s časom v senci in zaščitnimi oblačili. Moraš pa se redno mazati!
Kaj pomenijo črke UVA v krogu?
To je oznaka Evropske unije. Priporočilo EU je, da morajo imeti vse kreme za sončenje zaščito UVA, ki ustreza vsaj tretjini faktorja SPF. Če krema za sončenje izpolnjuje ta minimum, lahko na embalaži nosi ta znak.
Na katere sestavine moraš biti pozoren?
Obstajata dve glavni vrsti krem za sončenje. Kemične kreme za sončenje absorbirajo UV-sevanje in ga oddajajo kot infrardeče, medtem ko fizikalne kreme za sončenje vsebujejo titanov dioksid ali cinkov oksid, ki odbija UV-sevanje. Obe sta učinkoviti, vendar so kemične kreme za sončenje tanjše, zato jih je lažje nanašati, medtem ko fizikalne kreme za sončenje ne zapirajo por, kar lahko pomaga preprečiti nastanek madežev, ki so pogost in žalosten stranski učinek uporabe kreme za sončenje.
Ali se lahko na vodoodporno kremo za sončenje zaneseš tudi po plavanju?
Če na kremi za sončenje piše, da je vodoodporna, si lahko prepričan, da je izdelek s to oznako testiran z dvema 20-minutnima intervaloma zmerne aktivnosti v vodi. Vendar pa ti izdelki niso odporni na brisače, zato boš moral kremo za sončenje ponovno nanesti, če se po kopanju v vodi obrišeš.
Je dovolj, da kremo za sončenje nanesem le enkrat v dnevu?
Nekatere kreme za sončenje zagotavljajo več kot osemurno zaščito z enim samim nanosom in če se namažeš enkrat in nato osem ur popolnoma miruješ, obstaja velika verjetnost, da boš pred soncem zaščiten ves ta čas. Vendar se večina od nas slabo namaže s kremo za sončenje, nato pa se še premikamo in kremo zdrgnemo ali se preznojimo. Za najboljšo zaščitno je najbolje, da se pogosto namažeš, ne glede na navedbe na steklenički.
Kaj pa veganske kreme za sončenje?
»Glavna sestavina, ki jo moraš iskati, je čebelji vosek,« pravi Wendy Lee iz Well Pharmacy. »Preveri tudi, ali je krema testirana na živalih – če ni kruta, ni veganska. Vendar to, da nekaj ni testirano na živalih, še ne pomeni, da ne vsebuje živalskih proizvodov.«
»Druge sestavine, na katere moraš biti pozoren, so hitin polisaharid, kolagen, elastin, lanolin in stearin oziroma stearinska kislina.«
»Nazadnje lahko preveriš tudi, ali je tvoja zaščita pred soncem varna za grebene. To pomeni, da tvoja izbrana krema za sončenje ne vsebuje oksibenzona in oktinoksata. To sta dve običajni kemikaliji za blokiranje UV-žarkov, za kateri je bilo ugotovljeno, da povzročata beljenje koral. Če ju krema za sončenje ne vsebuje, potem je to za grebene varna zaščita pred soncem.«
Novinar