Si se tudi ti spraševal, čemu sploh služi in kako koristno je zares raztezanje? Boljša gibljivost se sicer sliši zdrava, vprašanje pa je, kako pomembna je za dolgo in zdravo življenje. Znanost je že večkrat pokazala povezavo med kardiovaskularnimi sposobnostmi ali pa mišično močjo in daljšim življenjem. Povsem novi raziskavi pa je uspelo pokazati tudi korelacijo med višjo telesno gibljivostjo in nižjo smrtnostjo.
Ženske bolj gibljive od moških, gibčni bolj dolgoživi
Raziskovalci so analizirali podatke več kot 3.000 ljudi, starih med 46 in 65 let. Pridobili so njihovo oceno gibljivosti, tako imenovani Flexindex. Ta je bil sestavljen iz kombinacije 20 različnih pasivnih gibov oziroma raztegov. Vsak med njimi je bil ovrednoten na skali od 0 do 4 točke, skupaj je bilo torej mogoče zbrati največ 80 točk. Gibi so vključevali 7 različnih sklepov.
Povprečni Flexindex žensk je bil za kar 35 odstotkov višji od Flexindexa moških. Tekom trajanja raziskave sta preminila 302 udeleženca, kar znaša 9,2 odstotka vseh udeležencev. Med Flexindexom in smrtnostjo velja obratno sorazmerje. Udeleženci raziskave, ki v tem času niso umrli so imeli v povprečju skoraj 10 odstotkov višji Flexindex od umrlih. To velja tako za moške, kot za ženske.
Je kriva gibljivost ali drugi faktorji?
Aerobno zdravje, fizična moč in dobro ravnotežje so bili že v preteklosti povezani z nižjo smrtnostjo. Zato so v tej raziskavi pri preučevanju vpliva gibljivosti upoštevali vpliv starosti, indeksa telesne teže (BMI) in zdravstvenega stanja. Ugotovili so, da imajo moški z nizkim Flexindexom 1,87-krat večje tveganje smrti, ženske pa kar 4,78-krat, glede na posameznike z visokim Flexindexom.
Kaj lahko naredimo v praksi?
Raziskava, ki je bila 21. avgusta objavljena v znanstveni reviji Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports, zaključuje, da gibljivost lahko vpliva na smrtnost posameznikov srednjih let. Gibljivost se s starostjo običajno slabša, zato bi bilo vredno več pozornosti nameniti vajam za gibljivost. Tudi vključitev testa gibljivosti v rutinske zdravstvene preglede bi bila smiselna.
Je raztezanje pred in po treningu potrebno?
Kljub pozitivnim učinkom raztezanja, ki jih kažejo rezultati raziskave, to ne pomeni, da je raztezanje tudi nujen del vsake športne vadbe. Glede pozitivnih in negativnih učinkov raztezanja pred oziroma po treningu še vedno obstaja veliko mitov. Dodatno zmedo povzroča dejstvo, da ima raztezanje na različne športe različen vpliv. Več o tem v posnetku.
Novinar