Kako lahko diabetes povzroči Alzheimerjevo bolezen

Portrait of a senior man with his caregiver in the background
Foto: PIKSEL iz iStock

Raziskava kaže mehanizem, prek katerega lahko diabetes tipa 2 vodi v razvoj Alzheimerjeve bolezni. Krivi naj bi bili določeni proteini, ki jih telo zaradi diabetesa ne more odstraniti. Poznavanje mehanizma lahko pripelje do strategij, s katerimi bi v prihodnosti lahko zmanjšali kognitivna tveganja. Bi res zadoščalo že uravnavanje ravni krvnega sladkorja?

Diabetes vpliva na beta-amiloide

Raziskovalci s švedske univerze so preučevali beta-amiloide, ki jih najdemo v amiloidnih plakih v možganih bolnikov z Alzheimerjevo boleznijo. Merili so koncentracijo beta-amiloidov Aβ1-40 in Aβ1-42 v krvi zdravih ljudi in posameznikov z diabetesom tipa 2. Poleg tega so spremljali tudi koncentracijo encima, ki razgrajuje beta-amiloide. Udeleženci so med raziskavo prejeli infuzijo glukoze, s čimer so inducirali akutno hiperglikemijo, z drugimi besedami: visoko raven krvnega sladkorja. Po tem so udeležencem v časovnih presledkih jemali vzorce krvi za analizo.

Diabetes je preprečil padec koncentracije beta-amiloidov

Takoj po infuziji sladkorja so bile vrednosti koncentracij za obe skupini udeležencev podobne. Vendar pa je koncentracija beta-amiloidov v krvi zdravih posameznikov hitro upadla. Obenem je koncentracija encima, ki beta-amiloide razgrajuje, narasla. V skupini sladkornih bolnikov se raven beta-amiloidov ni spustila, niti ni koncentracija encima narasla. Bolniki z diabetesom tipa 2 torej nimajo učinkovitega mehanizma za znižanje koncentracije beta-amiloidov v krvi. To bi lahko povišalo verjetnost, da se beta-amiloidi shranijo v možganih, kjer povzročajo kognitivne bolezni.

VIRSciTechDaily
Prejšnji članekPozor! To je plastična snov, ki naj bi pri plodu povzročala avtizem
Naslednji članekJe hrana za malčke sploh zdrava? Raziskovalci razkrivajo grdo resnico

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.