Kaj storiti ob ožigu meduze in morskega ježka?

Male feet next to a huge jellyfish on the seashore. Comparison of the size of the jellyfish with the legs.
Oddih ob morju lahko hitro zagreni meduza! Foto: Nikita Burdenkov iz iStock

Gotovo veste, da je nujna oprema na dopustu vsekakor sončna krema. Sonce pa na žalost ni edina stvar, ki vas na brezskrbnem dopustu lahko opeče. Moja malenkost vam to lahko pove iz lastnih izkušenj, zato sem se odločil, da z vami delim nekaj nasvetov, kaj storiti, če vas med plavanjem slučajno opeče meduza. 

Prva pomoč ob ožigu 

Strup iz lovk meduz pri ljudeh povzroči prebadajočo bolečino, podobno opeklini, ki ji sledi pordelost kože, oteklina in mehurji. Izpuščaj je običajno omejen na področje kože, ki je bilo v stiku z meduzo. Vbod je viden od nekaj dni do nekaj tednov, lahko pa se razvijejo sekundarne okužbe poškodbe in spremembe, kot je ekcem, ki ga spremljajo močno srbenje in kraste ter sprememba barve kože. Po vbodu je pomembno, da ostanemo mirni in ne praskamo mesta vboda, saj s tem strup dodatno vtremo v tkivo.  

Mesto vboda speremo z morsko vodo (nikakor ne sladko, saj poveča občutek bolečine), lovke pa odstranimo s pinceto. Vbodno mesto je treba dobro sprati s kisom ali alkoholom (blokirata neaktivirane ožigalne iglice). Obstajajo tudi zdravila, kreme in mazila, ki zmanjšujejo vnetje in srbenje  kot so kortikosteroidi in antihistaminiki, ki jih načeloma lahko predpiše samo zdravnik. Ob blažjih ožigih, kjer bolečina običajno izgine v nekaj urah pa pomaga tudi gel z aloe vero.

Jellyfish sting in the arm of a woman on the beach, horizontal
Ožiga na koži ne izpirajte s sladko vodo! Foto: Victor Manuel Mulero Ramirez iz iStock

Piki v predelu oči, obraza, ust ali genitalij zahtevajo takojšnjo zdravniško pomoč! Ožig v predelu očes je lahko zelo nevaren, saj lahko povzroči trajno poškodbo vida. Očesna vboda je treba temeljito sprati s tekočo vodo (ne morsko) in čimprej poiskati zdravniško pomoč. Pik v predelu ust lahko povzroči velike težave pri dihanju in požiranju, zato je treba čim prej oditi v najbližjo zdravstveno ustanovo. Zelo redko lahko nastopi stanje splošne alergijske reakcije in šoka, ki se kaže z oteženim dihanjem, splošno oslabelostjo, glavobolom, bruhanjem, mišičnimi krči ter spremembami telesne temperature in zavesti. 

Kaj meduze sploh so? 

Ker vas bo verjetno večina odpotovala na sosednjo Hrvaško, se bomo tokrat omejili na jadranske meduze. Meduze spadajo v red ožigalkarjev, na Jadranu pa živi več vrst meduz. Najbolj pogoste so klobuk, mesečinka in veliki klobuk (morska pljuča). 

Meduze so želatinasta bitja, pretežno iz vode, ki nimajo dobrega nadzora nad lastnim gibanjem, zato večinoma lebdijo z morskimi tokovi. Meduze nas lahko ožgejo z dolgimi lovkami, ki imajo ožigalne celice, prek katerih izločajo strup. Če se lovke dotaknemo, meduza izstreli številne ožigalne nitke, ki nato prebodejo tkivo.  

Meduza v morju
Foto: StockSnap on Pixabay

Kaj storiti ob ožigu morskega ježka? 

Morski ježki sicer niso ožigalkarji, je pa lahko bližnje srečanje z njimi skrajno neprijetno, zato na kratko omenimo še njih. Ko neprevidni kopalec stopi na ježka, mu zlomi bodice, ki se nato zarijejo v tkivo, kar lahko povzroči dodatne zaplete.  

V rani so običajno vidni zlomljeni deli bodic, na mestu vboda pa rdečina in oteklina. Mesto vboda je treba razkužiti in če ste spretni, bodice odstraniti s sterilno iglo. Po tem je potrebno zaščititi mesto vboda s sterilno gazo ali obližem in počivati, če je vbodov več. Če niste prepričani v svoje »kirurške« sposobnosti, še posebej, če se je rana zagnojila ali bodice sploh ne vidite, je najbolje, da se posvetujete z zdravnikom.  

Pri morskih ježkih sicer najbolje deluje preventiva, zato vsem malce bolj nerodnim ali neprevidnim dopustnikom svetujem, da greste v morje vedno obuti.  

Prejšnji članekKaj skrivajo tajne organizacije?
Naslednji članekSlovnični nasvet: vejica pri večbesednih veznikih

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.