V zadnjem času lahko si na spletu gotovo opazil velik porast »fake news« glede »čudežnih« zdravil in prehranskih dodatkov, ki naj bi preprečili ali celo zdravili okužbo s covidom-19. Ne nasedaj lažnim novicam in preveri, kaj ima po tem povedati stroka.
Krepitev imunskega sistema ni zaščita pred okužbo
Trenutno ni dokazov, da lahko s pomočjo kakršnihkoli prehranskih dodatkov okrepimo naš imunski sistem in se tako zavarujemo pred okužbo s koronavirusom. Prehranska dopolnila ne preprečujejo in ne zdravijo virusnih okužb.
Seveda pa lahko svoj imunski sistem v naravnem ravnovesju ohranjaš z zdravimi navadami: z uravnoteženo prehrano, fizično aktivnostjo, zmanjšanjem stresa in dovolj veliko količino spanca.
Najbolj primerne načine za preprečevanje okužbe s covidom-19 že dobro poznaš: natančno umivaj roke, vzdržuj razdaljo in ostani doma.
Odgovorno pri pripravi hrane
Prav tako ni dokazov, da se covid-19 prenaša s hrano. Toda bodi odgovoren in pri rokovanju ali pripravi hrane upoštevaj pravila dobre higienske prakse:
- Pred pripravo ali zaužitjem hrane si natančno umij roke z milom.
- Surovo sadje in zelenjavo pred zaužitjem dobro operi.
- Uporabljene kuhinjske pripomočke in površine redno čisti z detergentom in vodo.
- V kuhinji ne kašljaj in kihaj.
Bolj kot dotikanje embalaže nevaren stik z ljudmi v trgovinah
Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) poroča o zelo majhni možnosti okužbe ob dotikanju embalaže hrane. Koronavirus je namreč zelo nestabilen na površinah.
V trgovinah največje tveganje za prenos virusne okužbe predstavlja stik z ljudmi in dotikanje površine tehtnic, nakupovalnih košaric, gumbov dvigal in drugih površin. Zato je pomembno vzdrževanje razdalje, nošenje mask in razkuževanje rok – ko vstopiš v trgovino in ko izstopiš iz nje. V trgovinah se zadržuj čim manj časa.
Novinar