Fentanil je sintetični opioid, ki je iz medicinskih voda prešel tudi v svet drog. Ker je sintetični opioid, je njegova izdelava dosti cenejša, kot izdelava drugih drog, zato ga v obliki primesi dodajajo k drugim drogam. To vodi v povečano količino smrti, saj se ljudje lažje predozirajo. Fentanil pa ni bil vedno namenjen rekreativni uporabi, ampak so ga in ga tudi danes predpisujejo kot protibolečinsko sredstvo. Žal pa je prepogosto predpisovanje vodilo do hudih zasvojitev in tudi smrti.
Uporaba fentanila v preteklosti
Fentanil je sintetični opioid, ki se uporablja za lajšanje hudih bolečin, zlasti v primerih, ko običajni analgetiki niso učinkoviti. Prvič sintetiziran v 60. letih 20. stoletja, je danes eden najmočnejših opioidov na svetu. Fentanil je kar 50-krat močnejši od heroina in približno 100-krat močnejši od morfija, kar omogoča hitro in učinkovito lajšanje bolečine, vendar že majhna napaka pri odmerjanju lahko povzroči nevarne stranske učinke, celo smrt. Fentanil se v medicinskem okolju uporablja v strogem nadzoru in v različnih oblikah, kot so obliži, pršila in tablete, ki omogočajo počasno sproščanje učinkovine v telesu.
Zaradi visoke stopnje tveganja in potencialne nevarnosti je uporaba fentanila v medicinskem okolju strogo nadzorovana. Čeprav omogoča učinkovit nadzor bolečine, hitro povzroči fizično in psihično zasvojenost. Zato se predpisuje predvsem bolnikom z napredovalo boleznijo, kot je rak, ali tistim, ki druga zdravila ne pomagajo. Fentanil je kljub svoji učinkovitosti dvorezen – ob terapevtskih koristih prinaša tudi visoko tveganje za zlorabo in predoziranje, kar ga umešča med najnevarnejše opioide in glavno komponento svetovne opioidne krize.
Vpliv fentanila na telo
Fentanil deluje na centralni živčni sistem tako, da se veže na opioidne receptorje v možganih in hrbtenjači ter zavira prenos bolečinskih signalov v telesu. To povzroči izjemno močno analgezijo, ki lajša tudi najhujše bolečine. Hkrati vpliva tudi na serotoninske receptorje in dopaminske receptorje, kar sproži občutek zadovoljstva. Fentanil tudi preprečuje sproščanje adrenalina, kar vodi v občutek pomiritve in posledično zmanjšanje občutka bolečine.
Poleg tega sproža občutek evforije, zaradi katerega je fentanil postal priljubljen med rekreativnimi uporabniki. Učinek se pojavi zelo hitro, vendar traja krajši čas kot pri drugih opioidih, kar lahko vodi v pogostejše jemanje in večje tveganje za predoziranje. Fentanil upočasnjuje dihanje, kar je eden najnevarnejših stranskih učinkov in glavni vzrok smrti zaradi predoziranja.
Fentanilova moč prinaša nepredvidljive učinke na telo, zlasti pri posameznikih brez predhodne tolerance na opioide. Zaradi svojega vpliva na dihala je nevarnost zadušitve zelo visoka, še posebej pri mešanju z drugimi pomirjevali. Poleg tega fentanil povzroča fizično in psihično zasvojenost; telo se hitro prilagodi na prisotnost opioida, zato uporabniki za enak učinek sčasoma potrebujejo vedno večje odmerke. Dolgotrajna uporaba fentanila lahko povzroči resne zdravstvene težave, vključno s kroničnimi bolečinami, težavami z dihanjem in slabim splošnim počutjem.
Želeni in stranski učinki fentanila
Želeni učinki fentanila vključujejo močno lajšanje bolečine, sprostitev mišic in zmanjšanje tesnobe. Zlasti pri bolnikih z rakom ali hudimi poškodbami fentanil omogoča občutno izboljšanje kakovosti življenja, saj zagotavlja obvladovanje bolečine, ki je druga zdravila ne morejo olajšati. Uporablja se v obliki obližev ali pršil, ki zagotavljajo počasno sproščanje zdravila in pomagajo preprečiti nenadno povišanje koncentracije v krvi. Vendar pa je tudi pri medicinski uporabi potrebno skrbno spremljanje, saj že majhne napake lahko privedejo do nevarnih stranskih učinkov.
Med najpogostejšimi stranskimi učinki fentanila so slabost, vrtoglavica, zaspanost, zaprtje in zmedenost, kar lahko vpliva na vsakodnevno življenje. Najnevarnejši stranski učinek je zaviranje dihanja, ki lahko privede do respiratorne depresije in smrti. Pri dolgotrajni uporabi se razvije toleranca, kar pomeni, da uporabniki za dosego enakega učinka potrebujejo vedno večje odmerke, s čimer se poveča tveganje za predoziranje. Zaradi močne zasvojenosti s fentanilom je prekinitev uporabe brez strokovne pomoči zelo zahtevna in povzroča resne posledice za zdravje.
Odgovornost zdravnikov pri predpisovanju fentanila
Zaradi izjemne moči in potenciala za zasvojenost nosijo zdravniki veliko odgovornost pri predpisovanju fentanila. Nepremišljeno in neodgovorno predpisovanje lahko hitro privede do zasvojenosti, saj je telo sposobno razviti toleranco že v kratkem času. To pomeni, da pacienti za dosego enakega učinka potrebujejo vedno višje odmerke, kar poveča tveganje za predoziranje in smrt. Zato je pomembno, da zdravniki pred predpisovanjem natančno ocenijo potrebo po fentanilu in razmislijo o alternativah, zlasti pri bolnikih, ki niso predhodno jemali opioidov in bi tako lahko hitro razvili odvisnost.
V ZDA je poznan primer pacienta Johna, ki so mu zaradi pooperativne bolečine po zapleteni operaciji hrbtenice predpisali fentanil. Kljub začetni pomoči je njegovo telo hitro razvilo toleranco, zaradi česar so se odmerki postopno povečevali, saj druge oblike lajšanja bolečin niso bile enako učinkovite. Po dveh mesecih zdravljenja z visokimi odmerki fentanila je John postal odvisen in po odpustu iz bolnišnice nadaljeval s samozdravljenjem, kar je vodilo do predoziranja in tragične smrti.
Novinar