Cepiva sodijo med najvarnejše medicinske izdelke na svetu – vendar le zaradi intenzivne klinične raziskave, ki preverja njihovo varnost in učinkovitost. Ko je Vladimir Putin v torek sporočil, da je Rusija odobrila cepivo proti koronavirusu, vendar brez obsežnih preizkušanj, so bili strokovnjaki zaskrbljeni.
»Mislim, da je res strašljivo. Resnično je tvegano,« je dejal Daniel Salmon, direktor Inštituta za varnost cepiva na Johns Hopkins University. Dr. Salmon in drugi strokovnjaki pravijo, da je nevarno preskočiti tretjo fazo preizkušanja, kjer se pokaže ali cepivo deluje bolje od placeba in da ne škodi.
Testiranja se najprej začnejo na miših ali opicah, kjer strokovnjaki vidijo njihov odziv. Če gre brez zapletov, se v prvi fazi začne preizkušanje na nekaj desetih prostovoljcih, ki dobijo poskusno cepivo. Ti prostovoljci so pod budnim očesom strokovnjakov. Po tem raziskovalci preidejo v drugo fazo, kjer cepivo prejme nekaj sto ljudi. Ampak kljub uspešnosti druge faze, mora biti tudi zadnja, tretja faza. Rusi tudi niso objavili poskusnih podatkov prve in druge faze.
Ob Putinovi napovedi, da bo cepivo prešlo v proizvodnjo, je ruski minister za zdravje Mihail Muraško izjavil, da so »vsi prostovoljci razvili visoke titre protiteles proti covidu-19. Hkrati nihče od njih ni imel resnih zapletov imunizacije.« Vendar to je rezultat prve faze, ki ne pove, kako cepivo dejansko deluje.
So pa pri ruskem inštitutu na spletni strani potrdili tudi zadnjo fazo. Cepili naj bi 2000 ljudi iz Rusije, Združenih Arabskih Emiratov, Savdske Arabije, Brazilije in Mehike. Vendar kljub temu imajo ostali strokovnjaki, ki preizkušajo cepiva, ki so trenutno v teku, 30.000 prosotvoljcev.
Epidemiolog Gideon Meyerowitz-Katz je za The Guardian zapisal, da »nimamo pojma ali je rusko cepivo varno in učinkovito.«
Novinar