Depresija pogostejša pri dekletih: Zakaj je tako?

Insomnia, sleep apnea or stress concept. Sleepless woman awake and covering face in the middle of the night. Lady can't sleep. Nightmares or depression. Suffering from headache or migraine.
Foto: Tero Vesalainen iz iStock

Depresija je ena najpogostejših duševnih motenj na svetu in prizadene kar 280 milijonov ljudi. Še posebej zaskrbljujoče je, da se pri ženskah pojavlja dvakrat pogosteje kot pri moških, pri čemer se ta razlika začne kazati že v času mladostništva.

V iskanju bioloških dejavnikov, ki bi lahko pojasnili to neenakost, so raziskovalci prvič podrobno preučili vlogo kinureninske poti v razvoju depresije pri najstnikih – ločeno glede na biološki spol. Njihove ugotovitve ponujajo pomemben vpogled v to, kako biološki procesi vplivajo na duševno zdravje mladostnikov, še posebej deklet.

Kaj je kinureninska pot in kako vpliva na možgane

Kinureninska pot je kompleksna biokemična veriga, ki obdeluje triptofan, esencialno aminokislino, prisotno v hrani. Med to razgradnjo lahko v možganih nastajajo bodisi nevroprotektivne snovi, kot je kinurenska kislina, ali pa nevrotoksične spojine, kot je kinolinska kislina. Smer, v katero se ta presnovna pot prevesi, lahko pomembno vpliva na zdravje možganov.

Profesorica Valeria Mondelli, klinična profesorica psihonevroimunologije na King’s College London in glavna avtorica študije, pojasnjuje: »Mladostništvo je obdobje intenzivnih sprememb v možganih in telesu, vendar še vedno vemo zelo malo o bioloških dejavnikih, ki vplivajo na depresijo v tem ključnem času. Naša raziskava kaže, da ima kinureninska pot pomembno vlogo pri razvoju depresije v najstniških letih, kar nam lahko pomaga razumeti, zakaj je ta pogostejša med dekleti.«

The man sitting in the corner of the room has emotional and mental problems He has depression and stress from society and work. medical concept.
Foto: Ake Ngiamsanguan iz iStock

Prva biološka primerjava med spoloma pri najstnikih z depresijo

V študiji, objavljeni v reviji Biological Psychiatry, so raziskovalci s pomočjo krvnih testov ocenili raven kinurenske in kinolinske kisline pri 150 mladostnikih iz Brazilije, starih med 14 in 16 let. Udeleženci so bili razvrščeni v tri skupine: z nizkim tveganjem za depresijo, z visokim tveganjem in s potrjeno diagnozo. V vsaki skupini je bilo 50 mladostnikov, enakomerno razdeljenih po spolu, s ciljem analizirati spolne razlike v bioloških kazalnikih depresije.

Spremljanje mladostnikov je potekalo tri leta, da bi ugotovili, ali se simptomi depresije ohranijo ali zmanjšajo. Ugotovili so, da so imeli posamezniki z depresijo ali večjim tveganjem za razvoj bolezni nižjo raven kinurenske kisline, zlasti dekleta. To bi lahko pomenilo, da so mladostnice bolj ranljive za posledice nevrotoksičnega neravnovesja, kar bi lahko pojasnilo višjo stopnjo depresije pri ženskah.

woman, sad, depression
Foto: StockSnap iz Pixabay

Povezava med vnetji in nevrotoksičnostjo

Raziskovalci so poleg ravni kislin izmerili tudi vnetne označevalce v krvi, ki se pojavijo ob stresu, okužbi ali bolezni. Višje ravni teh vnetnih beljakovin so bile povezane z večjo prisotnostjo nevrotoksičnih kemikalij na kinureninski poti – vendar le pri mladostnikih z visokim tveganjem za depresijo ali že diagnosticirano boleznijo.

To pomeni, da vnetje v telesu lahko spodbuja proizvodnjo škodljivih snovi v možganih, kar povečuje tveganje za razvoj ali poslabšanje depresije. Takšno razumevanje mehanizma odpira možnost za zgodnejše prepoznavanje posameznikov, ki so najbolj ogroženi.

Vztrajna depresija in biološki kazalci pri dekletih

Študija je prav tako pokazala, da so imele mladostnice z vztrajno depresijo po treh letih višje ravni nevrotoksičnih presnovkov kot tiste, ki so si opomogle. To pomeni, da lahko povečana nevrotoksična aktivnost pri dekletih oteži okrevanje in podaljša trajanje depresivnih epizod.

Prva avtorica študije, dr. Naghmeh Nikkheslat, je poudarila pomen teh ugotovitev: »Naša študija kaže, da bi merjenje kemikalij v kinureninski poti lahko pomagalo prepoznati tiste, ki so izpostavljeni tveganju za dolgotrajno depresijo – še posebej med dekleti – in bi lahko oblikovalo nove pristope podpore.«

Upset and depressed girl holding smartphone sitting on college campus floor holding head. University sad student suffering from depression sitting on floor at high school. Lonely bullied teen in difficulty with copy space.
Foto: Ridofranz iz iStock

Možnosti za bolj usmerjeno zdravljenje mladostniške depresije

Ugotovitve raziskovalcev ponujajo možnosti za razvoj ciljno usmerjenih intervencij, ki bi lahko vključevale zdravila, usmerjena na kinureninsko pot, pa tudi spremembe stila življenja, kot sta prehrana in redna telesna dejavnost. Cilj je podpreti mladostnike, še posebej dekleta, z bolj prilagojenimi oblikami terapije.

Razumevanje bioloških dejavnikov depresije v mladostništvu je ključno za zgodnje prepoznavanje in učinkovitejše zdravljenje. Čeprav okoljski in družbeni dejavniki še naprej pomembno vplivajo na duševno zdravje mladih, ta študija kaže, da ima tudi biološka ranljivost pomembno vlogo – in da bi prav s tem razumevanjem lahko izboljšali dostop do podpore in zdravljenja za številne mlade po svetu.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.