Ali je premik ure zdrav za naše telo?

closeup of a young caucasian man adjusting the time of a clock
Foto: nito100 iz iStock

Nad premikom ure, predvsem tistim, na poletni čas, se pritožuje večina. Porušen bioritem, zaspanost, neproduktivnost in slabše počutje so pogosto med razlogi za nezadovoljstvo. Nova raziskava pravi, da je nezadovoljstvo upravičeno. Učinki premika ure niso le namišljeni, ampak merljivi in nezanemarljivi. Žal na tvoje telo vplivajo precej negativno in so povezani z nezdravim življenjskim slogom. Je to zadosten razlog, da premikanje ure končno postane preteklost?

Raziskovalci najprej pogledali na X

Raziskava z naslovom Spring Forward = Fall Back? The Effect of Daylight Saving Time Change on Consumers’ Unhealthy Behavior je preučevala vpliv premika ure nezdrave vedenjske vzorce ljudi. Raziskovalci so podatke najprej iskali na družbenem omrežju X (včasih Twitter), saj jih je zanimalo, kakšen je odziv potrošnikov, ko se ura premakne na poletni čas. Opazili so, da je število novih objav, ki izražajo nezadovoljstvo nad premikom ure, največje 12 ur po premiku ure. Iz tega so raziskovalci potrdili, da se potrošniki na premik ure odzivajo negativno.

Premik ure na poletni čas poveča vnos nezdravih prigrizkov

Nato so spremljali vnos prigrizkov pri potrošnikih v vsakdanjem življenju. Primerjali so kalorijski vnos iz predelanih prigrizkov med ljudmi, na katere je premik ure vplival, in ljudmi, ki jih premik ure ni doletel. Vnos nezdravih prigrizkov so spremljali pred in po premiku ure. Izkazalo se je, da se kalorijski vnos iz nezdravih prigrizkov poveča po premiku ure. Vpliv je najbolj očiten v večernih urah in na oblačne dni. Zanimivo je, da premik ure na zimski čas ni imel nobenega vpliva na kalorijski vnos iz nezdravih prigrizkov. Rezultati torej izpostavljajo, da prikrajšanje spanja za eno uro povzroči neprespanost, kar pri potrošnikih oslabi samokontrolo in vodi v manj zdravo vedenje.

Pensive woman looking away eating potato chips
Foto: AntonioGuillem iz iStock

Tudi obisk fitnes centrov upade

Raziskovalci so na podoben način primerjali še obisk fitnes centrov pred in po premiku ure. Ugotovili so, da se po premiku ure obisk fitnes centrov zniža. Manjše število obiskov fitnesa velja predvsem za posameznike, ki obiskujejo bolj oddaljen fitnes center in tiste, ki fitnesa ne obiskujejo redno.

Side view of beautiful young asian woman running on treadmill and listening to music via headphone during sports training in a gym.
Foto: Phawat Topaisan iz iStock

Je čas za spremembe?

Raziskovalci premik ure prepoznavajo kot oviro pri doseganju ciljev na področju zdravja in predlagajo sistemske spremembe. Poleg tega poudarjajo, da je promocija zdravih prehranjevalnih navad in telesne vadbe še posebej pomembna ob premiku ure. Tudi številna podjetja lahko ugotovitve uporabijo v svoj prid in na primer predvidijo večje povpraševanje ter bolje poskrbijo za stranke ob premiku ure. Fitnes centri bi na primer v tem času lahko ponudili različne promocije, kot je brezplačna kava, ali pa bi z dogodkom oziroma tekmovanjem skušali privabiti več ljudi v svoje prostore.

Kako lahko preprečiš negativne vedenjske vzorce zaradi premika ure?

Kot potrošnik se na premik ure lahko pripraviš z različnimi strategijami samokontrole. Pred premikom ure zato ne nakopiči zaloge nezdravih prigrizkov v svojem domu. Če si član fitnesa, v dneh po premiku ure načrtuj različne aktivnosti v bližini najljubšega fitnes centra. Tako se boš lažje lotil treninga, ker bo pred tabo stalo manj ovir. Za dodatno motivacijo se lahko povežeš z vrstniki ali pa izkoristiš katero izmed platform, ki spodbujajo zdrave navade (na primer s pomočjo gamifikacije). Pri vzpostavitvi cirkadianega ritma ti lahko pomagajo tudi nove tehnologije, na primer pametni sistem osvetlitve. Preizkusiš lahko tudi aplikacije, ki so v prvi vrsti namenjene popotnikom pri premagovanju jet laga.

Če se sprašuješ, kako smo sploh prišli do sistema, ki škoduje zdravju, si oglej spodnji posnetek. Izvedel boš tudi, koliko elektrike menjava časa dejansko privarčuje!

Daylight Saving Time Explained
VIRScienceDaily
Prejšnji članekŠtudent kuha: Pesto z baziliko – klasična italijanska poslastica na domač način
Naslednji članekMarijino vnebovzetje; kaj in zakaj praznujemo?

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.