Bazalni metabolizem je odgovoren za večji del energije, ki jo porabiš preko dneva. Zato je logično, da ima velik pomen pri ohranjanju energijskega ravnovesja in ga mnogi navajajo kot razlog za pridobivanje kilogramov. Če želiš povišati svoj bazalni metabolizem, je pomembno razumeti, kateri dejavniki vplivajo nanj. Misliš, da bo kozarec limonine vode na tešče res čudežno pospešil metabolizem? Preberi si, kateri faktorji v resnici vplivajo na bazalni metabolizem.
Starost
Hitrost bazalnega metabolizma s starostjo nekoliko upade. Posledično starejši ljudje potrebujejo manj hrane kot mlajši.
Geni
So ključni dejavnik, ki vpliva na bazalni metabolizem. Razlike med posamezniki bodo tako vedno obstajale, kljub potencialno enaki prehrani in aktivnosti.
Telesna temperatura
Za vzdrževanje telesne temperature je potrebna energija, zato je bazalni metabolizem odvisen od telesne temperature. Pri zdravih posameznikih je ta faktor približno konstanten. Pri povišanju temperature nad 37 stopinj pa se prične bazalni metabolizem nelinearno višati.
Temperatura zunanjega okolja
Iz prej napisanega sledi, da je pri nižji temperaturi okolja bazalni metabolizem višji. Telo mora namreč za zagotavljanje stalne telesne temperature proizvajati več toplote. Po drugi strani vroče okolje ne poviša bazalnega metabolizma, saj imamo mehanizme odvajanja toplote (na primer potenje).
Prehrana
Ne, tu ne gre za določena (po navadi ne preveč okusna) živila, kot so limonina voda, žlička masla v kavi ali jabolčni kis. Edini nezanemarljiv vpliv prehrane na metabolizem je znižanje metabolizma ob omejenem vnosu hrane. Če premalo ješ, se bo telo na spremembo skušalo prilagoditi tako, da bo manj porabilo za opravljanje osnovnih funkcij. Tega si vsekakor ne želiš.
Telesna aktivnost in fizični napor
Na bazalni metabolizem ima vpliv le intenzivna vadba in fizični napori visokih intenzivnosti (seveda tudi manj intenzivna vadba poveča porabo energije, a ne prek bazalnega metabolizma, temveč neposredno med izvajanjem aktivnosti). Posredno na bazalni metabolizem vplivajo tudi določeni efekti aktivnosti, na primer večja mišična masa, telesna teža, povišane vrednosti nekaterih hormonov in podobno.
Konstitucija oziroma telesna zgradba
Večja površina kože, večja telesna teža in manjši delež maščobe na račun večjega deleža mišične mase so vsi dejavniki, ki zvišujejo bazalni metabolizem. Višji in težji ljudje imajo zato pravilom višji bazalni metabolizem. Tudi moški imajo zaradi svoje telesne zgradbe običajno višji bazalni metabolizem od žensk. Različni izračuni (link do članka »Izračunaj svoj bazalni metabolizem«), s katerimi se ocenjuje bazalni metabolizem posameznika, najbolj upoštevajo prav ta dejavnik.
Hormoni
Najpomembnejši vpliv med hormoni ima tiroksin. Gre za hormon žleze ščitnice, ki aktivira gene z zapisom za sintezo encimov Krebsovega cikla, dihalne verige ter mitohondrijev. S svojim delovanjem povečuje bazalno energijo.
Novinar