Vitamin B12 je ključnega pomena za proizvodnjo rdečih krvnih celic, DNK in za delovanje živcev. Najdemo ga v živalskih proizvodih, kot so meso, ribe, perutnina, jajca in mlečni izdelki. Obstaja tudi rastlinsko mleko in nekateri drugi izdelki, ki so obogateni z vitaminom B12. Pomanjkanje B12 je dokaj pogosto pri starejših, pri veganih ter pri tistih, ki imajo težave z absorpcijo.
Ljudje, ki so bolj izpostavljeni tveganju pomanjkanja vitamina B12
- starejši ljudje
- tisti, ki so jim z operacijo odstranili del črevesja, ki absorbira B12
- sladkorni bolniki, ki se zdravijo z metforminom
- vegani
- tisti, ki jemljejo antacide (zdravila za zmanjšanje kislosti želodčnega soka)
Do pomankanja vitamina B12 pride sčasoma, prvi simptomi se lahko prikažejo šele čez nekaj let. Pomanjkanje B12 je včasih napačno diagnosticirano kot pomanjkanje folne kisline. Premalo B12 v telesu lahko namreč povzroči pomanjkanje folne kisline, toda povečan vnos le-te zgolj zamaskira problem, ne odpravi pa pomanjkanja.
Znaki pomanjkanja vitamina B12
- Bleda ali rumenkasta koža (zlatenica): bleda polt zaradi premalo rdečih krvničk ali celo rumenkasta polt (in beloočnice).
- Utrujenost in šibkost: naloga rdečih krvničk je prenašanje kisika po telesu; ker jih je premalo, imajo ostale celice premalo kisika, kar povzroča utrujenost.
- Mravljinčenje in odrevenelost: izguba občutka v rokah in nogah, ki jo spremljata mravljinčenje in odrevenelost.
- Spremenjen način premikanja: spremembe v ravnotežju, načinu hoje in premikanju na splošno. To se po navadi zgodi pri daljšem, nezdravljenem pomanjkanju vitamina B12, poškodovan je namreč živčni sistem.
- Otečen jezik in afte: jezik postane otečen, rdeč, gladek in boleč. Lahko pride tudi do spremembe načina govora in aft v ustih.
- Zadihanost in vrtoglavica: do njiju pride zaradi pomanjkanja kisika kot posledice premalo rdečih krvničk.
- Bolečine v sklepih, ki niso posledica poškodbe.
- Spremenjen vid: moten ali zamegljen vid zaradi poškodovanega živčnega sistema.
- Spremembe v razpoloženju: pomanjkanje vitamina B12 je povezano z depresijo in demenco.
- Visoka temperatura: redek simptom, ki pa včasih kaže na pomanjkanje vitamina B12.
Čeprav so nekateri od teh simptomov alarmantni, se jih v večini primerov da odpraviti s povečanim vnosom vitamina B12. Resnejše primere se zdravi z injekcijami, včasih se predpiše pršilo za nos ali tablete. Če človeku dolgo časa primanjkuje vitamina B12, lahko pride do trajnih poškodb živčnega sistema. Nezdravljeno pomanjkanje vodi v anemijo in nevrološke zaplete, povezano pa je tudi z depresijo, demenco, povečano zmedenostjo in celo osteoporozo.
Če misliš, da imaš nekatere od zgoraj naštetih simptomov, kontaktiraj svojega osebnega zdravnika in prosi za pregled krvi. To je sicer mogoče storiti tudi samoplačniško. Če se prehranjuješ vegansko, poskrbi, da redno jemlješ B12 v obliki spreja ali tablet (prehranskih dopolnil). Načeloma se ni varno zanašati zgolj na rastlinsko mleko z dodanim omenjenim vitaminom.
Novinar