Si predstavljaš, da bi lahko slišal 3000 let staro mumijo govoriti? To so se spraševali tudi znanstveniki, ki so rekonstruirali velik del njegovih govoril. Delo je potekalo v veliki ekipi mednarodnih raziskovalcev, za delo pa so uporabili medicinske optične bralnike, likotisk in elektronsko grlo. Raziskavo so delali 7 let v muzeju v Leedsu.
Mumija tako danes govori en sam zlog, ki je nekakšna mešanica samoglasnika, ki se ga v angleščini izgovori pri besedah bed in bad.
Čeprav je glas 3000 let starega egipčanskega svečenika pomembno odkritje za znanost in medicino, najverjetneje ni najbolj natančen, saj je njegov jezik skozi leta izgubil veliko mase.
We’re about to tell you an incredible story. One we’ve been keeping under our hats for 7 whole years.
It’s the story of how we heard the voice of our Egyptian mummy Nesyamun for the first time in over 3000 years.
⭐ HOLD ON TO YOUR HATS ⭐ pic.twitter.com/iLsJcN8Hl6
— Leeds Museums & Galleries (@LeedsMuseums) January 23, 2020
Je pa to veliko odkritje tudi za muzej in njegove obiskovalce. V muzeju si namreč v prihodnosti želijo vizualno izkušnjo opremiti tudi z glasovi in tako bi lahko govoreča mumija predstavljala nov mejnik. Pomembno odkritje pa je tudi za medicino, ki si že več let prizadeva za verodostojno rekonstrukcijo prsnega koša, ki ljudem nudi individualen glas.
Novinar