Znanstveniki predlagajo novo človeško vrsto

Tribe of Hunter-Gatherers Wearing Animal Skin Holding Stone Tipped Tools, Explore Prehistoric Forest in a Hunt for Animal Prey. Neanderthal Family Hunting in the Jungle or Migrating for Better Land
Foto: gorodenkoff iz iStock

Homo juluensis je na novo opisana človeška vrsta, ki združuje skrivnostne denisovance in več fosilov homininov iz Tibeta, Tajvana in Laosa. Ta vrsta je živela v vzhodni Aziji od približno 300.000 do 50.000 let nazaj.

Znanstveniki predlagajo novo človeško vrsto

»Naša študija razjasnjuje fosilne zapise homininov, ki so pogosto vključevali vse, kar ni bilo mogoče enostavno uvrstiti v vrste Homo erectus, Homo neanderthalensis ali Homo sapiens,« sta povedala profesor Christopher Bae z Univerze Hawai’i v Mānoi in dr. Xiujie Wu z Inštituta za vretenčarno paleontologijo in paleoantropologijo pri Kitajski akademiji znanosti.

»Čeprav smo ta projekt začeli pred več leti, nismo pričakovali, da bomo lahko predlagali novo vrsto hominina in hkrati organizirali fosile iz Azije v različne skupine. To bo na koncu pripomoglo k boljši znanstveni komunikaciji,« sta dodala.

Pomen te raziskave je v boljšem razumevanju zapletene zgodovine evolucije človeka v Aziji in zapolnjevanju vrzeli v našem poznavanju starodavnih sorodnikov.

Avtorji študije predlagajo, da so bile v vzhodni Aziji med pozno kvartarna obdobja prisotne vsaj štiri vrste homininov: Homo floresiensis, Homo luzonensis, Homo longi in novo opredeljeni Homo juluensis.

Homo juluensis in njegov čas

Homo juluensis je živel približno pred 300.000 leti v vzhodni Aziji, kjer so majhne skupine lovile divje konje, izdelovale kamnito orodje in morda obdelovale živalske kože za preživetje. Vrsta je izginila pred okoli 50.000 leti.

»Zaradi rastoče zbirke fosilov homininov se paleontologija vzhodne Azije med poznim kvartarnim obdobjem sooča s pomembnimi spremembami, ki bistveno prispevajo k razumevanju in izpopolnjevanju evolucijskih modelov,« so poudarili raziskovalci.

Ključni preboji v raziskovanju

Raziskovalno področje je doživelo velik preboj pred dvema desetletjema z objavo fosilov drobne vrste Homo floresiensis z otoka Flores v Indoneziji leta 2004. Pred kratkim pa je bila dodana še ena drobna vrsta, Homo luzonensis, z otoka Luzon na Filipinih.

Na Kitajskem je bil po analizi fosila Harbin predstavljen Homo longi. Fosila Dali in Jinniushan sta morda del vrste Homo longi, vendar so za potrditev potrebne nadaljnje primerjalne analize. Najnovejša dognanja iz študije fosilov Xujiayao in Xuchang so dodala Homo juluensis k tem razpravam.

Pomembno je, da znanstveniki k vrsti Homo juluensis pripisujejo tudi skrivnostne denisovance ter fosile Xiahe, Penghu in Tam Ngu Hao 2. Dodatne raziskave so potrebne za preverjanje te povezave, ki temelji predvsem na podobnostih med fosili čeljusti in zob z različnih lokacij.

Kompleksnost človeške evolucije

»Fosilni zapisi homininov iz vzhodne Azije so odličen primer, kako enostavni evolucijski modeli, kot je tradicionalni multiregionalizem, ne morejo ustrezno razložiti zapletenosti paleoantropoloških zapisov, zlasti med poznim kvartarnim obdobjem,« so zapisali avtorji.

»Vzhodnoazijski zapisi nas spodbujajo k priznavanju zapletenosti človeške evolucije na splošno ter k ponovnemu premisleku in revidiranju naših interpretacij evolucijskih modelov, da bi bolje ustrezali vedno bolj bogati zbirki fosilov.«

VIRsci.news
Prejšnji članek20 najpogostejših novodobnih imen za dečke v Sloveniji
Naslednji članekDnevni horoskop: sreda, 11. december 2024

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.