Znanstveni trik, ki preslepi vse: Bo tudi vas?

Illustration of an optical illusion of a blue pattern against a yellow background
Foto: Marion Kuban iz iStock

Ljudje se radi zanašamo na lastne oči, a včasih nas prav te najbolj zavedejo. Ena izmed najbolj znanih optičnih prevar je Amesova soba, iluzija, ki izziva našo predstavo o velikosti, prostoru in perspektivi. Čeprav se zdijo kot zabaven optični trik, iluzije razkrivajo delovanje našega vidnega sistema.

Kako vidimo prostor?

Zaznavanje prostora ni le pasivno sprejemanje svetlobnih dražljajev. Naš vidni sistem stalno interpretira nepopolne informacije o velikosti, oddaljenosti in obliki predmetov, pogosto na podlagi izkušenj, konteksta in pričakovanj. Vizualne iluzije so dragoceno orodje za raziskovanje teh procesov – prav zato, ker razkrijejo, kje in zakaj možgani včasih naredijo napako.

Amesova soba: Prostor, ki ni, kar se zdi

Amesova soba, ki jo je leta 1946 zasnoval ameriški znanstvenik Adelbert Ames Jr., je navzven videti kot običajna pravokotna soba. Ko pa vanjo postavimo dve osebi na nasprotna kota sobe, se zgodi nekaj nepričakovanega: ena oseba se zdi nenavadno velika, druga pa presenetljivo majhna.

V resnici je geometrija sobe popačena. Stene niso pravokotne na tla in strop, ampak nekoliko nagnjene. Poleg tega so tla sobe poševna in oba kota zadnjih sten starazlično oddaljena od opazovalca.

Vendar zaradi monokularnega vida (skozi režo v steni gledamo z enim očesom) in upoštevanja linearne perspektive, se vsa popačenja  v možganih popravijo – in naš vidni sistem jih interpretira kot običajno sobo. Posledično napačno ocenimo oddaljenost oseb in njihovo velikost.

Ames Room (Philip Zimbardo)

 Zakaj naši možgani uporabljajo bližnjice?

Do Amesove iluzije pride zaradi več dejavnikov:

  • Velikostna konstanta: možgani predpostavijo, da se velikost predmetov ne spreminja z oddaljenostjo. Če sta torej dve osebi  enako visoki, a je ena bolj oddaljena, bo zaznana kot nižja.

  • Monokularni vid: ker sobo opazujemo skozi luknjo v steni z enim očesom , izgubimo globinski vid. Za dobro zaznavanje globine potrebujemo obe očesi (binokularni ali stereoskopski vid).

  • Zaznavni kontekst: možgani interpretirajo sobo kot pravokotno, ker tako običajno izgledajo sobe v našem vsakdanjem življenju.

Te zaznavne bližnjice so sicer koristne, saj omogočajo hitro in učinkovito orientacijo v svetu, a ravno zato so tudi dovzetne za manipulacijo.

Kako vem, ali moj stereoskopski vid deluje pravilno?

Obstajajo preprosti načini, s katerimi se lahko preizkusimo in ugotovimo, ali imamo popolnoma funkcionalno globinsko zaznavanje. Za začetek si oglejte spodnjo sliko.

Daisy
Foto: Max2611 on iStock

Zdaj dvignite prst in ga približajte približno 15 centimetrov stran od obraza, pred sliko. Ne da bi premaknili prst, se osredotočite na sliko na zaslonu. Začeli boste videti dve nekoliko prozorni podobi prsta, po eno na vsaki strani slike.

Tudi druge iluzije nas učijo o našem dojemanju sveta

Amesova soba ni osamljen primer. Številne druge iluzije kažejo, kako možgani interpretirajo svet okoli nas – pogosto napačno.

Müller-Lyerjeva iluzija

Dve vertikalni črti enake dolžine imata na koncih puščice, usmerjene navzven in navznoter. Čeprav sta črti enaki, ena deluje daljša. Možgani napačno zaznajo dolžino zaradi procesiranja celotnega konteksta.

Muller-lyerjeva iluzija

Iluzija Hermannove mreže

Na presečiščih bele mreže na črnem ozadju zaznamo sive pike, ki v resnici ne obstajajo.

Iluzija Hermannove mreže

Rubinova vaza (figura-ozadje)

Vidimo bodisi dva obraza, ki se gledata, bodisi vrč – nikoli oboje hkrati. Ta iluzija kaže, kako možgani izbirajo, kaj je figura (glavni objekt) in kaj ozadje, na podlagi pozornosti in konteksta.

Iluzija Rubinoe vaze

Vidim, torej se motim?

Iluzije so dragocena orodja za znanost, saj nam omogočajo, da preučujemo in razumemo, kako deluje ena izmed naših najpomembnejših zaznav – vid. Iluzije razkrivajo, da naša zaznava ni objektiven prikaz resničnosti, temveč interpretacija, ki jo naši možgani ustvarijo na podlagi nepopolnih informacij, izkušenj in konteksta.

V evolucijskem smislu je to večinoma koristno – pomaga nam hitro in učinkovito obvladovati svet. Toda v določenih okoliščinah, ko so dražljaji zasnovani tako, da izkoristijo pomanjkljivosti v naših zaznavnih mehanizmih, nas lahko ta ista interpretacija popolnoma zavede.

Amesova soba je fascinanten primer, kako se lahko naše zaupanje v “videno” sesuje že ob rahli manipulaciji z obliko prostora. In podobno velja za druge iluzije – naj gre za dolžino črt, kontraste ali globinsko zaznavo. Vse skupaj nas spomni na ključno dejstvo: vidimo svet ne takšen, kot je, temveč takšen, kot naši možgani menijo, da je.

Junior novinar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.