Zgodovinska najdba dinozavra, ki je na glavo obrnil vse, kar smo vedeli o njihovi evoluciji

Najstarejši dinozaver s severne poloble
Najstarejši dinozaver s severne poloble Foto: Gabriel Ugueto on sci news

Tiranozaver Rex je na časovnici planeta bližje nam kot stegozavrom, ki so bili v času vladavine mesojedca že fosili pod njegovimi mogočnimi koraki. Dinozavri so našemu planetu vladali mnogo dlje, kot si lahko predstavlja človek. Nove najdbe nas bodo navduševale dokler bomo nanje pozorni. Ena od takih se je zgodila paleontologom v Združenih državah Amerike.

Ostanki najstarejšega dinozavra severne poloble

Odkrili so fosilizirane ostanke nove vrste dinozavra, ki je živel na severni polobli v poznem triasu, pred približno 230 milijoni let. Do zdaj je veljalo, da je izvor dinozavrov globoko zakorinjen na visoki geografski širini južne poloble, nekdanji superkontinent Gondvana.

Favno gondvanskih in lavrazijskih (severna polobla oz. superkontinent Lavrazija) ločuje šest do deset milijonov let. Vsaj tako je veljalo do nove najdbe!

Novoodkrito bitje s področja Lavrazije je živelo v istem času kot najstarejši znani dinozavri z juga. Zavropodomorf, ki so ga paleontologi poimenovali Ahvaytum bahndooiveche, je postal najstarejši lavrazijski dinozaver.

»Ahvaytum bahndooiveche je živel v Lavraziji med ali kmalu po obdobju ogromnih podnebnih sprememb, znanih kot karnijska pluvialna epizoda, ki je bila prej povezana z zgodnjim obdobjem diverzifikacije vrst dinozavrov,« je povedal dr. Dave Lovelace iz Geološkega muzeja Univerze v Wisconsinu. Dodal je, da je bilo obdobje v tistem obdobju veliko bolj mokro kot prej, kar je velike, vroče dele puščave spremenilo v bolj gostoljubne habitate za zgodnje dinozavre.

Dinozavri sprva niso bili velikanski behemoti

Ahvaytum bahndooiveche je od glave do repa meril približno en meter. V bistvu je bil velik kot piščanec, a ga je krasil zelo dolg rep. Kot mnoge najdbe, so bili tudi njegovi ostanki najdeni že pred leti, natančneje leta 2013.

Raziskave fosilov so potrdile, da gre za najstarejšega ekvatorialnega dinozavra na svetu, ki je hkrati tudi najstarejši dinozaver v Severni Ameriki.

Prisotnost 230 milijonov let starega zgodnjega zavropodomorfa nizke zemljepisne širine s severne poloble, skupaj s silesavridom, izpodbija hipotezo o zapoznelem razpršenju dinozavrov iz Gondvane na visoki zemljepisni širini.

»Ti podatki zapolnjujejo kritično vrzel v zgodnjih zapisih o evoluciji sauropodomorfnih dinozavrov in dokazujejo široko razširjeno geografsko porazdelitev do srednje-pozne karnijske dobe,« je dodal vodja študije.

Žiga Kastelic

Urednik portala Student.si

Prejšnji članekDnevni horoskop: petek, 10. januar 2025
Naslednji članekNvidia Project DIGITS: osebni AI superračunalnik z razstave CES
Žiga Kastelic

Urednik portala Student.si

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.