Zakaj najdemo več majevskih ruševin kot v preteklosti?

Aerial view of ancient Mayan city Chichen Itza
Foto: Medvedkov iz iStock

V zadnjem desetletju so arheologi na območju srednje Amerike odkrili na tisoče novih majevskih ruševin. Te najdbe so pomembno razširile naše razumevanje te starodavne civilizacije, ki je v času svojega razcveta vladala velikemu delu današnje Mehike, Gvatemale, Belizeja in Hondurasa. Vendar zakaj danes odkrivamo toliko več teh ruševin kot v preteklosti? Odgovor se skriva v naprednih tehnologijah, kot je LiDAR.

Kako LiDAR pomaga pri odkrivanju ruševin?

Tehnologija LiDAR (Light Detection and Ranging) uporablja laserske žarke, ki jih pošilja z letal ali dronov, da skenira površje zemlje. Laserji lahko prodrejo skozi gosto rastje džungle, ki pogosto pokriva starodavne majevske zgradbe. Na ta način LiDAR ustvarja tridimenzionalne zemljevide terena, ki omogočajo arheologom, da odkrijejo strukture, ki jih človeško oko ne bi zaznalo.

Ta tehnologija je prava revolucija v arheologiji, saj omogoča raziskovanje težko dostopnih in gostih gozdnatih območij, kot so džungle v Gvatemali in Mehiki. V preteklosti so arheologi morali ruševine odkrivati z ročnim kopanjem in čiščenjem vegetacije, kar je bilo izjemno zamudno in pogosto neučinkovito.

Ruins of residential area of Mayan Ruins - Copan Archaeological Site, Honduras
Foto: diegograndi iz iStock

Več odkritih mest, piramid in cest

Z uporabo LiDAR-a so arheologi razkrili tisoče prej neodkritih struktur. Med temi najdbami so mestni centri, piramide, rezervoarji za vodo in obsežna mreža cest, ki so povezovale majevska mesta. Raziskave so pokazale, da je bila civilizacija Majev veliko bolj razvita in povezana, kot se je domnevalo prej. Majevska mesta so bila organizirana z naprednimi hidravličnimi sistemi in cestnimi povezavami, kar nakazuje visoko stopnjo družbeno-politične organizacije.

Na primer, v enem od največjih raziskovalnih projektov v Tikalu, arheologi niso odkrili le številnih novih struktur, ampak tudi, da je bilo mesto s pomočjo dolgih kamnitih cest povezano z drugimi večjimi središči z, kar dokazuje kompleksnost majevske infrastrukture.

Prihodnost arheologije z uporabo tehnologije LiDAR

Z uporabo tehnologije LiDAR se arheologi zavedajo, da smo šele na začetku razumevanja popolne velikosti in obsega majevske civilizacije. Nove najdbe bodo v prihodnje verjetno še razširile naše znanje o Majih in njihovem vplivu na regijo. Tudi če so nekatere ruševine skrite pod debelo plastjo vegetacije, bodo napredne tehnologije, kot je LiDAR, poskrbele, da te strukture ne ostanejo dolgo skrite.

Tehnološki napredek je odprl povsem nova vrata raziskovanja, kar pomeni, da bodo arheologi v prihodnje še bolj natančno raziskovali skrita majevska mesta in odkrivali nove zgodbe o tej fascinantni civilizaciji.

Jan Nebec

Junior novinar

Prejšnji članekKoliko bo vlada odštela za nakup dveh helikopterjev?
Naslednji članekKoliko časa bo trajala nadgradnja ljubljanske železniške postaje
Jan Nebec

Junior novinar

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.