Novi posnetki, ki jih je 23. aprila posnel satelit Evropske vesoljske agencije Sentinel-1, kažejo, da je od gromozanske ledene gore, poimenovane A-68, odtrgal ogromen kos ledu. Ta meri 175 kvadratnih kilometrov. A-68 medtem pluje v vse bolj tople vode severno od Antarktičnega polotoka.
To je že drugi pomemben dogodek pri talitvi, ki ga je A-68 doživel, odkar se je julija 2017 osvobodil ledene police Larsen C. Nova razpoka bi lahko pomenila začetek konca za ledeno goro, je glaciolog Adrian Luckman povedal za BBC News.
Is this the beginning of the end for Iceberg A68? @ESA_EO #Sentinel1 captures a 175 sq km piece breaking off on 23rd April. At more than 19 km long, this new iceberg will probably get its own name pic.twitter.com/9CkqVhiL7b
— Adrian Luckman (@adrian_luckman) April 23, 2020
Ledena gora, ki bi pokrila tretjino Slovenije
»Sumim, da se končni razplet zdaj začenja, vendar bodo razskosani drobci verjetno še leta z nami,« je dejal Luckman, glaciolog z univerze Swansea v Veliki Britaniji, ki je v zadnjih treh letih sledil napredku ledene gore.
Ko se je A-68 prvič odcepila od Antarktike, je na površini merila približno 6.000 kvadratnih kilometrov. To je nekaj več kot tretjina površine Slovenije. A-68 je takoj postal največja lebdeča plošča ledu na svetu in se še danes drži tega naslova. V zadnjih treh letih se je sicer na površini zmanjšal na 5.100 kvadratnih kilometrov, ko se je spopadal z gnečo v morju Weddell.
To ni največja ledena gora, ki je bila kdajkoli odkrita. Čast pripada ledeni gori B-15, ki se je leta 2000 odlomila z Antarktike in je pred razpadom merila 11.000 kvadratnih kilometrov.
The drift of A68 #iceberg, #Antarctica 🇦🇶 continues.
Images acquired by #Sentinel3 🇪🇺🛰️between December 2019 – March2020cc @sentinel_hub @CopernicusEU @Antarcticacl pic.twitter.com/Ahe7tDS0n8
— Annamaria Luongo (@annamaria_84) March 30, 2020
A-68 je kljub svoji impresivni velikosti izjemno tanka.
Na 160 km dolžine, je debela le nekaj sto metrov. Razmerje stranic A-68 spominja bolj na kreditno kartico, kot pa običajno zamišljeno ledeno goro, je Luckman pred tem napisal na svoji spletni strani.
»Neprestano sem presenečen, da je na odprtem morju tako dolgo zdržalo nekaj tako tankega in krhkega,« je dodal v intervjuju za BBC News.
Zaradi tankosti A-68 je še posebej občutljiva na močne tokove in vse bolj tople temperature, ki jo čakajo severno od Antarktike. Nadaljnje razcepitve bodo verjetno sledile, je dejal Luckman, A-68 pa kmalu ne bo več. Vendar pa je dodal, da bo verjetno živela več let skozi posamezne koščke, ki se bodo lomili od njenih robov. Mnogi izmed njih bodo dovolj veliki, da si bodo zaslužili lastna imena. To vključuje kos, ki se je odlomil nazadnje. Po tvitu iz Luckmana bo novorojenček ledene gore verjetno znan kot A-68c. Še naprej bomo opazovali njihov počasen pohod v onostranstvo ledenih gora.
Novinar