V Parizu odkrili najstarejši 3D zemljevid v zgodovini človeštva

Najstarejši tridimenzionalni zemljevid
Najstarejši tridimenzionalni zemljevid Foto: Dr Medard Thiry on adelaide

Običajne dvo-dimenzionalne zemljevide, ki jih uporabljamo za dnevno navigacijo v GPS napravah, so zasenčili neverjetni dosežki naših prednikov. Nedavna odkritja razkrivajo, da so paleolitski ljudje uporabljali napredne tridimenzionalne zemljevide, ki so omogočali globlje razumevanje pokrajine.

Raziskovalci so v Segognole 3, arheološkem najdišču v pariški kotlini, odkrili najstarejši tridimenzionalni zemljevid. Odkritje, staro približno 13.000 let, širi naša obzorja o paleolitski ustvarjalnosti in inženirstvu.

Umetnost in inženirstvo paleolitika

Segognole 3 je znan od 80. let prejnjega stoletja po umetniških upodobitvah dveh konjev in ženskega lika. Zdaj pa je lokacija razkrila tudi miniaturno predstavitev okoliške pokrajine. Dr. Médard Thiry z Mines Paris PSL Centra za geoznanosti in dr. Anthony Milnes z Univerze v Adelaidi sta vodila raziskavo, objavljeno v reviji Oxford Journal of Archaeology.

Zemljevid, ki presega današnje pojme

Raziskava razkriva, da ta zemljevid ni bil namenjen merjenju razdalj ali navigaciji v sodobnem smislu, temveč je predstavljal tridimenzionalni model delovanja pokrajine. Dr. Milnes je pojasnil: »Za Paleolitske ljudi so bile smeri vodnih tokov in prepoznavanje značilnosti pokrajine pomembnejše od sodobnih konceptov, kot sta razdalja in čas.«

Model prikazuje naravne geomorfološke značilnosti, vključno z odtokom vode z višjih ležečih območij v potoke in reke ter s konvergenco dolin v jezera in močvirja.

Namerni posegi v kamen

Dr. Thiry je poudaril, da so bile spremembe na kamnu namerne, kar priča o naprednih kognitivnih sposobnostih in inženirskih veščinah naših prednikov. Dodal je: »Te hidrološke značilnosti so verjetno imele tudi globlji simbolni pomen, povezan z vodo in življenjem.«

Prelomno odkritje

To odkritje izziva prejšnje predpostavke o zgodnjih tehnikah kartiranja. Do zdaj je bil najstarejši znan tridimenzionalni zemljevid bronastodobna plošča, stara okoli 3.000 let. Najdba iz Segognole 3 ne le bogati naše razumevanje življenja v prazgodovini, temveč tudi poudarja pomen interdisciplinarnega sodelovanja arheologov, geologov in geomorfologov.

Odkritje najstarejšega tridimenzionalnega zemljevida osvetljuje neverjetno sposobnost naših prednikov za oblikovanje kompleksnih predstavitev pokrajine. Ta zemljevid ni bil zgolj orodje za orientacijo, temveč simbol bogatega razumevanja narave, ki so ga Paleolitski ljudje uporabljali za preživetje in povezovanje s svojim okoljem. Najdba nas opominja, da je želja po razumevanju sveta okoli nas globoko vkoreninjena v zgodovino človeštva.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.