Redkost dragocenih kamnov: So smaragdi redkejši od diamantov?

Gemstone, Precious Gem, White Background, Jewelry, Sapphire
Foto: Byjeng iz iStock

Dragoceni kamni, kot so sijoči diamanti in bujni smaragdi, so med najbolj iskanimi in cenjenimi naravnimi zakladi na svetu. Njihova redkost in lepota izhajata iz zapletenih geoloških procesov, ki trajajo milijone let. A katera vrsta kamna je pravzaprav redkejša – diamanti ali smaragdi? Odgovor ni tako preprost, saj oba nastajata pod specifičnimi in redkimi pogoji.

Smaragdi so redkejši od diamantov

Po pregledu iz leta 2019, objavljenem v reviji Minerals, je znanih le 49 nahajališč smaragdov po vsem svetu. V primerjavi s tem obstaja približno 1.000 formacij, kjer najdemo diamante, čeprav je le 82 rudnikov dejansko operativnih, navaja članek iz leta 2022 v reviji Reviews in Mineralogy and Geochemistry. Ti podatki kažejo, da so smaragdi redkejši kot diamanti, vsaj glede na število nahajališč.

Green emerald diamond isolated on white background 3d rendering
Foto: Sarawut Jaimassiri iz iStock

Vendar je težko natančno primerjati, ker je industrija diamantov veliko bolj razvita in globalno povezana. Diamanti so komercializirani preko velikih mednarodnih rudarskih podjetij z zapletenimi cenovnimi strukturami, ki zadovoljujejo svetovno povpraševanje. Po podatkih kanadskega urada za naravne vire se vsako leto na globalni ravni proizvede med 100 in 150 milijoni karatov diamantov, kar ustreza približno 22 do 33 tonam.

Za primerjavo, leta 2015 so glavne države proizvajalke smaragdov (Kolumbija, Zambija, Etiopija, Madagaskar in Brazilija) proizvedle med 7 in 10 ton smaragdov, kar je precej manj kot pri diamantih, glede na podatke iz raziskave, ki jih je zbralo britansko rudarsko podjetje Gemfields.

Geološki procesi, ki tvorijo diamante

Diamanti nastajajo globoko v Zemljinem plašču, na globinah med 150 in 200 kilometri, kar jih uvršča med najgloblje nahajajoče dragocene kamne na Zemlji, navaja članek iz leta 2018 v reviji Gems & Gemology. Njihova struktura je sestavljena iz ogljikovih atomov, ki so pod izjemnim pritiskom in temperaturo stisnjeni v kristale.

Da bi ti diamanti dosegli površje, mora priti do redkega vulkanskega izbruha, imenovanega kimberlitni izbruh. Ta proces omogoči, da se diamanti iz globin Zemlje dvignejo v zgornje plasti, kjer jih lahko rudarska podjetja nato kopljejo. »Najprej morate ustvariti diamante, nato pa jih mora vulkanski izbruh po naključju dvigniti na površje,« pravi Evan Smith, višji raziskovalni znanstvenik pri Gemološkem inštitutu Amerike.

Ker so diamanti enakomerno porazdeljeni v kimberlitnih formacijah, je rudarjenje lažje, saj podjetja lahko izkopljejo velike količine kamnin in jih industrijsko predelajo. »Lahko izkopljete veliko jamo in obdelate večjo količino materiala,« pojasnjuje Smith. »S smaragdi tega ne morete storiti.«

natural diamond nestled in kimberlite
Foto: Bjoern Wylezich iz iStock

Kompleksnost nastajanja smaragdov

Smaragdi nastajajo v bolj zapletenih geoloških formacijah, ki so primerne za manjša rudarska dela in pogosto zahtevajo ročno pridobivanje. Smaragd je zelena različica minerala berila, ki svojo barvo dolguje primesim kroma in vanadija. Da bi nastali smaragdi, se morata dva različna geološka okolja združiti – tisto, ki vsebuje berilij, in tisto, ki vsebuje krom ali vanadij.

Po besedah Chrisa Tackerja, raziskovalnega kustosa za geologijo pri Naravoslovnem muzeju Severne Karoline, se smaragdi pogosto tvorijo na kolizijskih območjih, kjer se tektonske plošče trčijo in omogočajo združitev teh dveh redkih elementov. »Geološki pogoji za nastanek smaragdov so bolj kompleksni kot za diamante,« pojasnjuje Tacker. Prav ta kompleksnost in redkost potrebnih pogojev pojasnjujeta, zakaj so smaragdi redkejši od diamantov.

Closeup of a bunch of many green rough uncut emerald crystals
Foto: Moussa81 iz iStock

Smaragdi: redkejši, a težje dostopni

Čeprav so geološki pogoji, ki ustvarjajo oba dragocena kamna, edinstveni, je jasno, da so smaragdi glede na dostopnost ljudem redkejši od diamantov. Medtem ko je proizvodnja diamantov podprta z velikimi industrijskimi strukturami, je pridobivanje smaragdov bolj omejeno in pogosto odvisno od manjših rudarskih operacij, ki nimajo enake zmogljivosti za rudarjenje.

Kljub temu tako diamanti kot smaragdi ostajajo dragoceni naravni zakladi, katerih lepota in redkost navdušujeta ljudi po vsem svetu. Geološki procesi, ki ustvarjajo te kamne, so dolgotrajni in zapleteni, kar še povečuje njihovo vrednost in posebno mesto v svetu dragocenih kamnov.

Sparkling diamonds on black background
Foto: cgtoolbox iz iStock

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.