Prvi slovenski nanosatelit predčasno zapustil vesolje

Slovenski satelit TRISAT-R, ki je posnel zgodovinsko sliko Zemlje
Slovenski satelit TRISAT-R, ki je posnel zgodovinsko sliko Zemlje Foto: on trisat

Prvi slovenski nanosatelit Trisat, ki bi moral biti v vesolju do leta 2025, je predčasno zapustil brezmejni prostor. Po izračunih in modelih članov Laboratorija za elektronske in informacijske sisteme na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru je satelit zgorel nekje nad Afriko v nedeljo, 29. septembra 2024, zvečer.

Univerza v Mariboru je skupaj s slovenskim podjetjem SkyLabs utirila pot prvemu slovenskemu satelitu Trisat. 3. septembra 2020 je satelit v vesolje poletel z evropsko raketo Vega.

Trisat je ključno vplival na nadaljnji razvoj

»S tem dogodkom se poslavljamo od majhnega slovenskega predmeta iz vesolja, ki je vase vsrkal več kot petnajst let raziskav in razvoja izjemno zagnane ekipe ter ustvaril tehnološko seme za svetlejšo prihodnost tako v raziskovalnem in razvojnem kot tudi poslovnem in izobraževalnem smislu, saj je Slovenijo postavil v vidno polje aktualnih akterjev v vesolju,« je povedal Iztok Kramberger, vodja projekta Trisat.

Zgodovinski posnetek Zemlje skozi miniaturno kamero slovenskega satelita

Na mariborski univerzi so kljub predčasnemu koncu satelita prepričani, da je Trisat ključno vplival na nadaljnji razvoj slovenskih vesoljskih tehnologij in je pomemben mejnik slovenske znanosti, tehnologije in gospodarstva.

Dodajajo, da sta Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko UM in podjetje SkyLabs razvila prebojne tehnologije, s katerimi sta premaknila meje miniaturizacije v svetovnem merilu ter postavila temelje za nove priložnosti in še, da so s tehnološko demonstracijo na krovu Trisata slovenske vesoljske tehnologije dosegle najvišjo stopnjo tehnološke pripravljenosti in omogočile uspešno globalno širitev.

»Uspeh misije Trisat nas je spodbudil k drznejšim projektom, med katerimi je Trisat-R, ki v sevalno zelo zahtevnem in rizičnem okolju na 6000 km oddaljenosti že več kot dve leti presega pričakovanja in navdušuje mednarodno skupnost. Naslednja faza v okviru projekta TRISAT bo misija TRISAT-S, ki bo predvidoma v začetku prihodnjega leta poletela v izjemno nizko zemljino orbito,« je napovedal Kramberger.

V vesolju že tretji slovenski satelit

VIRvecer.com
Prejšnji članekHuawei MatePad 11.5 S: Popolno orodje za mlade in digitalne ustvarjalce
Naslednji članekŠtudentski boni 2024/2025: Vse informacije in roki

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.