V Mehiki so paleontologi odkrili novo vrsto tiranozavra, ki spada v rod Labocania. Velikan je na območju današnje Mehike živel pred približno 72 milijoni let, v obdobju krede.
Nov tiranozaver prihaja iz severa Mehike
Starodavni plenilec, ki so ga poimenovali Labocania aguillonae, je bil najden v Coahuili, zvezni državi na severu Mehike. V dolžino je meril vsaj 6,3 metrov, po standardu tiranozavrov dokaj majhen primerek. »Tiranozavri so prevladovali kot vrhovni plenilci v pozni kredi v zahodni Severni Ameriki,« je dejal dr. Héctor Rivera-Sylva. Razložil je, da so bili tiranozavri v cenomanski in turonski dobi, to je pred 100 do 89 milijoni let, relativno majhni, neraznoliki in nespecializirani.
Do kampanske dobe, v katero spada tudi nova vrsta, pa so bili podvrženi diverzifikaciji in ustvarjanju bolj specializiranih oblik. Rod Labocania je na območju zahodne Severne Amerike prevladoval v času, ko so bili tam prisotni primerki albertozavridov in daspletozavrov. »Endemizem, opažen pri tiranozavrih, je izjemen, glede na to, da imajo sodobni plenilci velike geografske razpone in namiguje, da je bila raznolikost mesojedih dinozavrov podcenjena,« je dodal paleontolog.
V zgornjem delu formacije Cerro del Pueblo v La Parriti so odkrili razdrobljen in delno preperel skelet. Anatomija dinozavra nakazuje, da predstavlja tiranozavra, ki je podoben teratofonom in posebej Labocania anomala. »Labocania aguillonae je tesno povezana z Labocania anomala, Bistahieversor sealeyi in Teratophoneus curriei,« so povedali paleontologi.
Endemizem pri dinozavrih zelo pogost in močno izražen
Najdba dodaja k raznolikosti formacije in kaže na endemičnost tiranozvrov v kampanskem obdobju ter sočasno bivanje z drugimi vrstami plenilcev in drugih bitij. Čeprav paleontologi pravijo, da je konkurenca med vrstami najverjetneje pripomogla k uveljavitvi endemizma med dinozavri, bo verjetno velika večina vrst ostala neodkritih.
Prav tako še vedno ostaja odprto vprašanje o nenavadno visoki stopnji endemizma v primerjavi s sodobnimi sesalci. Najdba mehiškega tiranozavra bo s prihodnjimi preiskavami pripomogla k odkrivanju.
Urednik portala Student.si