Odkrita nova vrsta dinozavra, ki je na tej polobli še ni bilo

Iguanodon dinosaurs herd walking at the shoreline in front of araucaria trees abd surrounded with onychiopsis plants by day - 3D render
Foto: Elenarts108 iz iStock

Paleontologi so v Patagoniji, deželi dinozavrov, odkrili in identificirali vrsto srednje velikega igvanodontskega dinozavra. Gre za novo vrsto rastlinojedega dinozavra, ponovno pa so primerki najdeni v Argentini, ki je zelo bogata s fosili prazgodovinskih velikanov.

Nov rastlinojedi dinozaver najden v Argentini

Vrsta Emiliasaura alessandrii je živela na ozemlju današnje Patagonije v obdobju zgodnje krede, pred približno 138 milijoni let.

»Poznavanje zgodnjih krednih dinozavrov je ključnega pomena za pridobitev vpogleda v razvoj tistih vrst, ki so značilne za mlajše kredne favne,« je dejal prvi avtor študije dr. Rodolfo Coria, ki je najdbo potrdil s kolegi iz Argentine, Kanade in Evrope.

crossing the Patagonian steppe by bicycle
Patagonija je bogata s fosilskim zapisom dinozavrov Foto: Jean Ignace Corti iz iStock

Ekipa strokovnjakov dodaja, da je raznolikost dinozavrov okoli meje med juro in kredo predstavlja edinstveno poglavje, za katerega je značilna vzpostavitev več glavnih rodov. »Naše znanje o raznolikosti dinozavrov je v najzgodnejšem delu krede slabo, zlasti v Južni Ameriki,« so razkrili.

Novoodkrita vrsta Emiliasaura alessandrii spada v Rhabdodontomorpha, skupino zgodnjih igvanodontskih dinozavrov med ornitopodi. To skupino dinozavrov večinsko sestavljajo majhni do veliki rastlinojedci iz Evrope in Gondvane (južna velecelina).

Prvi zapis Rhabdodontomorfov v Južni Ameriki

»Emiliasaura alessandrii predstavlja prvi zapis Rhabdodontomorpha iz Južne Amerike in je trenutno najstarejši in bolj primitivni član klada,« so povedali paleontologi. Gre za vrsto, ki je bila del raznolike skupine dinozavrov v času zgodnje krede, ki je vključevala tudi diplodoke, dikraeozavridne zavropode in karharodontozavridne teropode.

A herd of Brachylophosaurus dinosaurs cross a desert area during the Cretaceous Period of Canada and the United States.
Foto: CoreyFord iz iStock

Vrsto so potrdili z dvema fosiliziranima primerkoma, zbranima z različnih lokacij in stratigrafskih nivojev formacije Mulichinco. »Holotipski primerek vključuje korakoid, proksimalni konec lopatice, nadlahtnico in celotno desno zadnjo okončino, medtem ko paratipski primerek ohranja vretenčne elemente, hemalne loke, nepopolno medenico in skoraj popolne zadnje okončine,« so povedali paleontologi.

Žiga Kastelic

Urednik portala Student.si

Prejšnji članekZnanost kaže, da je to najboljši pokazatelj staranja
Naslednji članekTedenski horoskop: 28. oktober – 3. november 2024
Žiga Kastelic

Urednik portala Student.si

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.