Odkrili prve sledi Downovega sindroma in razbili mit o naši zgodovini

Odkritje prvih sledi Downovega sindroma
Odkritje prvih sledi Downovega sindroma Foto: gorodenkoff iz iStock

Nova študija, ki jo je objavila mednarodna multidisciplinarna skupina raziskovalcev, dokumentira prvi primer Downovega sindroma pri neandertalcih. Razkriva tudi, da so bili sposobni nuditi altruistično oskrbo in podporo ranljivemu članu svoje družbene skupine. Odkritje tako razbija mit, da so bili neandertalci grobijani.

Neandertalska odkritja pripeljala do prvih sledi Downovega sindroma v zgodovini

Raziskavo so vodili antropologi z Univerze v Alcaláju in Univerze v Valencii v Španiji. Preučevala je skeletne ostanke neandertalskega otroka, ki so ga ljubkovalno poimenovali »Tina«, najdenega v Cova Negra, jami v Valencii, Španija, znani po pomembnih neandertalskih odkritjih.

»Raziskave v Cova Negra so bile ključne za razumevanje načina življenja neandertalcev ob sredozemski obali Iberskega polotoka. Omogočile so nam, da opredelimo naselitve kot kratkotrajne in z majhnim številom posameznikov, ki so se izmenjevali s prisotnostjo mesojedcev,« je povedal profesor za prazgodovino na Univerzi v Valencii, Valentín Villaverde.

Prehistoric grave in Switzerland
Foto: grauy iz iStock

Podrobnosti raziskave

Raziskovalci so naredili mikroračunalniške tomografske posnetke majhnega lobanjskega fragmenta desne temporalne kosti, ki vsebuje ušesno regijo, da bi rekonstruirali tridimenzionalni model za merjenje in analizo. Tina je trpela za prirojeno patologijo notranjega ušesa, povezano z Downovim sindromom, ki je povzročila hudo izgubo sluha in onemogočajočo vrtoglavico. Ta posameznik je preživel vsaj do šestega leta starosti, vendar bi potreboval obsežno oskrbo drugih članov svoje družbene skupine.

»To je fantastična študija, ki združuje stroge arheološke izkopavanja, sodobne medicinske slikovne tehnike in diagnostična merila za dokumentiranje Downovega sindroma pri neandertalcu prvič. Rezultati imajo pomembne posledice za naše razumevanje neandertalskega vedenja,« je povedal profesor antropologije na Univerzi Binghamton, Rolf Quam.

Human evolution, from ape to business man, 3d illustration
Foto: Tiziano Cremonini iz iStock

Altruizem med neandertalci

Raziskovalci že desetletja vedo, da so neandertalci skrbeli za invalide. Vendar pa so do danes vsi znani primeri socialne oskrbe med neandertalci vključevali odrasle posameznike, kar je nekatere znanstvenike vodilo do tega, da so to obravnavali kot resnično altruistično vedenje in namesto tega predlagali, da je to bolj verjetno predstavljalo vzajemno izmenjavo pomoči med enakimi.

»Do zdaj ni bil znan noben primer posameznika, ki je prejel pomoč, čeprav ni mogel vrniti usluge, kar bi dokazovalo obstoj resničnega altruizma med neandertalci. Prav to pomeni odkritje Tine,« je povedala Mercedes Conde, profesorica na Univerzi v Alcaláju in glavna avtorica študije. Študija z naslovom ‘Otrok, ki je živel: Downov sindrom med neandertalci?’ je bila objavljena v reviji Science Advances.

Portrait of beautiful happy girl giving thumbs up.
Foto: DenKuvaiev iz iStock

Kaj je Downov sindrom?

Downov sindrom je genetska motnja, ki jo povzroča prisotnost dodatne kopije kromosoma 21. To vodi do značilnih fizičnih lastnosti in razvojnimi zaostanki. Simptomi vključujejo:

  • Blage do zmerne intelektualne motnje
  • Značilne obrazne poteze, kot so sploščen obraz in poševne oči
  • Odsotnost brazd na dlaneh, imajo namreč samo eno
  • Težave z zdravjem, vključno s srčnimi napakami in težavami s sluhom
  • Lahko tudi težave z obnašanjem

Downov sindrom je poimenovan po britanskem zdravniku Johnu Langdonu Downu, ki je leta 1866 prvič opisal motnjo kot ločeno entiteto. Motnja se pojavlja pri približno enem na vsakih 700 novorojenčkov po vsem svetu, pri čemer je tveganje večje pri materah, ki zanosijo v poznejših letih. Osebe z Downovim sindromom imajo različne stopnje razvoja, kar pomeni, da lahko nekateri posamezniki živijo relativno samostojno življenje, medtem ko drugi potrebujejo stalno oskrbo.

Kljub fizičnim in intelektualnim izzivom lahko osebe z Downovim sindromom živijo polno in produktivno življenje. Pomembna je zgodnja intervencija z izobraževanjem in terapijami, ki lahko bistveno izboljšajo kakovost njihovega življenja. Podpora družine, skupnosti in dostop do zdravstvene oskrbe so ključni dejavniki za njihovo uspešno vključitev v družbo.

Študija o neandertalskem otroku Tina tako ne le širi naše razumevanje neandertalskih sposobnosti za socialno podporo, temveč postavlja pomembna vprašanja o evoluciji človeškega altruizma. Razkritje, da so neandertalci skrbeli za posameznike, ki niso mogli vračati uslug, nakazuje, da so bile njihove družbene strukture morda bolj kompleksne in človeške, kot smo si do sedaj predstavljali.

People with down syndrom caring for each other and happy together
Foto: nd3000 iz iStock
VIRScienceDaily
Prejšnji članekMMS 2024 – kdo so letošnji nastopajoči?
Naslednji članekPoliester v oblačilih: varen ali hudo strupen?

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.