Odkrili zakaj se pri zdravljenju raka z imunoterapijo pojavijo stranski učinki

Portrait of adult man sitting in comfortable chair with IV drip during treatment session in clinic
Foto: SeventyFour iz iStock

Razkriti so ključni vpogledi v imunski sistem bolnikov, ki se zdravijo z imunoterapijo imenovano »checkpoint inhibitors«. Ti revolucionarni terapevtski pristopi, ki celicam T omogočajo učinkovitejši boj proti rakavim celicam, so postali ključni v sodobnem zdravljenju raka.

Vendar pa ima terapija stranske učinke – približno 20 % bolnikov postane bolj dovzetnih za okužbe. Nova raziskava, objavljena v ugledni reviji Immunity, pojasnjuje mehanizme za tem pojavom in nakazuje načine za zmanjšanje tveganj.

Zaviralci kontrolnih točk: Mehanizem delovanja in dvojnost učinkov

Terapije z zaviralci imunskih kontrolnih točk so osredotočene na molekulo PD-1, ki deluje kot zavora za imunski sistem in preprečuje pretirano aktivacijo celic T. Z blokiranjem PD-1 zaviralci sprostijo to »ročno zavoro« in povečajo imunski odziv proti tumorjem. Toda, kot je razkrila raziskava, ima ta pristop tudi svoje pomanjkljivosti.

»Naša raziskava razkriva, kako lahko zaviralci kontrolnih točk, kljub svoji učinkovitosti pri uničevanju rakavih celic, oslabijo funkcijo celic B, ki so ključne za zaščito pred okužbami,« pojasnjuje profesor Stuart Tangye, soavtor študije in vodja laboratorija za imunologijo na Garvanu. »Zaviranje PD-1 je podobno ‘jin in jangu‘ imunskega sistema – medtem ko aktivira protitumorsko odpornost, hkrati zavira funkcijo celic B, kar vpliva na njihovo sposobnost tvorjenja protiteles,« je pojasnil dr. Kenji Chamoto z Univerze v Kjotu, eden od soavtorjev študije.

To pomeni, da so bolniki, zdravljeni z zaviralci kontrolnih točk, bolj izpostavljeni okužbam, saj imajo zmanjšano raznolikost in kakovost protiteles.

3d illustration proteins with lymphocytes , t cells or cancer cells
Foto: Design Cells iz iStock

Kako zmanjšati tveganje za okužbe?

Študija je temeljila na bolnikih z redkimi genetskimi pomanjkljivostmi PD-1 ali njegovega partnerja PD-L1 ter na živalskih modelih brez signalizacije PD-1. Raziskovalci so ugotovili, da so ti bolniki imeli manj spominskih celic B – imunskih celic, ki si »zapomnijo« pretekle okužbe – in slabše delujoča protitelesa. »Pomanjkanje PD-1 ali PD-L1 je bilo povezano z zmanjšano zmožnostjo telesa za boj proti običajnim patogenom, kot so virusi in bakterije,« je pojasnil dr. Masato Ogishi z Univerze Rockefeller.

Raziskava opozarja zdravnike, naj pozorno spremljajo funkcijo celic B pri bolnikih, ki prejemajo zaviralce kontrolnih točk, in priporoča preventivne ukrepe za zmanjšanje tveganja okužb. »Čeprav so zaviralci PD-1 močno izboljšali zdravljenje raka, moramo upoštevati kompromis med okrepljeno protitumorsko imunostjo in oslabljenimi protitelesi,« je dejala dr. Stéphanie Boisson-Dupuis, soavtorica študije.

Ena od možnih rešitev, ki jo predlaga raziskava, je nadomestno zdravljenje z imunoglobulini (IgRT), ki se že uporablja pri bolnikih z imunskimi pomanjkljivostmi. Ta terapija bi lahko bila preventivni ukrep za bolnike z rakom, ki imajo večje tveganje za okužbe.

Redke genetske bolezni kot ključ do boljšega razumevanja imunskega sistema

Raziskava je razkrila, da preučevanje redkih genetskih stanj, kot je pomanjkanje PD-1 ali PD-L1, lahko prinese pomembne vpoglede v normalno delovanje imunskega sistema. »Te edinstvene okoliščine nam omogočajo, da natančneje razumemo, kako manipulacije z imunskim sistemom vplivajo na celoten imunski odziv,« je poudaril profesor Tangye.

Raziskovalci si prizadevajo za nadaljnje izboljšave imunoterapije, ki bi ohranila njeno učinkovitost pri zdravljenju raka, hkrati pa zmanjšala vpliv na protitelesa. »Ta študija kaže, kako lahko interdisciplinarne raziskave na področjih raka, genomike in imunologije prinesejo koristi širši populaciji,« je dodal profesor Tangye.

Cancer cells on dna stand background. 3d illustration
Foto: Mohammed Haneefa Nizamudeen iz iStock

Pogled v prihodnost imunoterapije

Nova odkritja ne izboljšujejo le razumevanja imunskih mehanizmov pri bolnikih z rakom, temveč nakazujejo tudi smernice za izpopolnitev terapij. Raziskovalci si prizadevajo za oblikovanje terapij, ki bi hkrati okrepile protitumorski odziv in ohranile celovitost protitelesne imunosti. S sodelovanjem na področju genetike in imunologije lahko ta pristop prinese trajne izboljšave v boju proti raku in zaščiti bolnikov pred okužbami.

Rakavi bolniki so močno na udaru različnih okužb, ki njihovo zdravstveno stanje še otežujejo. Ta raziskava ni pomembna le za zdravljenje raka, temveč tudi za razumevanje, kako prilagoditi imunski sistem, da bi izboljšali zdravje in zaščito pred temi boleznimi v širšem kontekstu.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.