Redko komu cepljenje predstavlja prijetno izkušnjo: čeprav nismo več majhni otroci, nam injekcijske igle niso preveč pri srcu. V prihodnosti bi lahko njihovo vlogo prevzeli posebni obliži, ki bi omogočali veliko bolj učinkovit in hkrati manj boleč način prejema cepiva.
Na univerzah Stanford in Severna Karolina so iznašli obliž z drobnimi iglicami, ki vsebujejo cepivo. Te prodrejo skozi površino kože in cepivo spustijo v krvni obtok. Ker je obliž natisnjen s 3D-tiskalnikom, so drobne iglice izdelane zelo natančno, postopek pa je tudi precej ugoden.
Ob cepljenju ni moč občutiti nikakršne bolečine ali nelagodja, prenos cepiva v telo in njegov učinek pa je z novo metodo celo boljši kot pri uporabi običajne injekcijske igle. To pomeni, da bodo v prihodnosti zadostovali manjši odmerki cepiva, posledično pa bo z njim lahko oskrbljenih več ljudi. Dodatna prednost obližev je enostavna uporaba, ki ne zahteva posebnega znanja. Lažja je tudi njihova distribucija po vsem svetu.
Znanstveniki trenutno razvijajo izboljšane različice obliža, s katerimi bo mogoč tudi vnos nove generacije mRNA cepiv v telo. Mednje sodita tudi cepivi proti covidu-19 podjetij Pfizer-BioNTech in Moderna.
Novinar