Bolnikom z depresijo bi lahko pomagala spojina, ki jo vsebujejo halucinogene gobe. Gre za psilocibin, psihedelično spojino, ki naj bi ljudem z depresijo pomagala odstranjevati vzorce negativnega mišljenja. Odkritja namreč kažejo, da spojina spremeni možgane, ki postanejo fleksibilnejši in se na običajne antidepresive še več tednov odzivajo drugače kot sicer. Tako bi psilocibin lahko postal alternativa trenutnim oblikam zdravljenja depresije.
Zaradi depresije lahko vzorci možganske aktivnosti postanejo precej bolj togi in omejeni. Psilocibin lahko možganom pomaga pretrgati to rutino, česar tradicionalne oblike terapij ne zmorejo. Pozitivne učinke psilocibina so opazili v dveh ločenih raziskavah. V obeh se je duševno stanje sodelujočih izboljšalo z uporabo te spojine, ne pa tudi s konvencionalnimi antidepresivi.
Že prejšnje raziskave so podoben efekt opazile, ko so skenirali možgane bolnikov, medtem ko so ti uživali psihoaktivno sredstvo. A novoodkrito dejstvo, da so pozitivni učinki prisotni še tedne po uživanju, prinaša nove možnosti zdravljenja depresije. Učinki so bili vidni v obliki novih možganskih povezav tri tedne po prejemu psilocibina, pacienti pa so tudi poročali o boljšem počutju. Z uporabo konvencionalnih antidepresivov podobnih sprememb v možganskih povezavah niso uspeli doseči.
Nova odkritja so objavljena v znanstveni reviji Nature Medicine in obljubljajo nove možnosti za mnoge po svetu. Vendar avtorji svarijo, naj bolniki z depresijo ne poskušajo s samozdravljenjem z uporabo psilocibina. Uživanje halucinogenih gob ali psilocibina brez ustreznih pogojev zdravljenja namreč nima nujno pozitivnega učinka.
Novinar