Nova dognanja raziskovalcev Univerze v Bristolu in Univerze v Bathu kažejo, da bi lahko oblačila kmalu zaznavala in beležila gibe telesa.
Vsakodnevna oprava bi lahko kmalu zaznavala gibanje
Ideja je sledeča: v oblačila bi bile všite prevodne niti, s čimer bi se ustvaril neškodljiv nizkonapetnostni tokokrog. Električni upor v nitih bi se prilagajal gibanju nosilca. Nova odkritja odpirajo vrata potencialnim digitalnim oblačilom. Takšna oprava bi zaznavala in beležila gibe nosilca natančneje od pametnih ur in telefonov.
Pametna oblačila bi pripomogla k bolj učinkoviti telesni aktivnosti
Raziskavo so julija predstavili v Kobnhavnu na konferenci Designing Interactive Systems (DIS). Rezultati bodo oblikovalcem e-tekstilov in proizvajalcem oblačil služili kot temelj za ustvarjanje sodobnejših oblačil, ki bi lahko izboljšala vadbo, fizioterapijo in rehabilitacijo.
»Veselimo se priložnosti, da bodo lahko proizvajalci oblačil vključili naš dizajn v rokave in druge šive,« je komentiral Mike Fraser, profesor Šole računalništva bristolske univerze. »Pokazali smo, da lahko običajni ‘overlocked’ šivi v standardnih ustrojih oblačil dobro zaznavajo gibanje. Dizajn se izogne potrebi po ločenem viru energije, tako da združi šiv s polnilnno tuljavo in brezžično vleče energijo iz mobilnega telefona v žepu.«
»To pomeni, da bi lahko proizvajali napredna oblačila z zaznavanjem gibanja, ne da bi prilagodili ustaljene proizvodne procese.«
Kakšno vlogo imajo pri tem pametni telefoni?
Pametni šivi bi bili povezani z mobilnimi napravami v žepu, od koder bi tudi črpali energijo.
»Pokazali smo tudi, da lahko mobilne aplikacije, ki uporabljajo napredno umetno inteligenco, črpajo iz pridobljenih podatkov o gibanju, da uskladijo gibanje telesa z določenimi držami in kretnjami, na primer za izvajanje fizioterapije.«
Ekipa je za konferenco posnela kratek film, v katerem demonstrirajo delovanje nove tehnike.
Novinar