Stari Egipčani so svoje mrtve mumificirali že 1000 let prej, kot so mislili doslej. To kažejo novi dokazi, ki bi lahko privedli do ponovnega pisanja zgodovinskih knjig, piše The Guardian.
Ohranjeno telo visokega plemiča, imenovanega Khuwy, ki so ga odkrili leta 2019, je veliko starejše, kot so domnevali. To pa je dejansko ena najstarejših egipčanskih mumij, kar so jih kdaj koli odkrili. Mumija je bila datirana v obdobje Starega kraljestva, kar dokazuje, da so bile tehnike mumifikacije pred približno 4000 leti zelo napredne.
Izpopolnjeni postopek mumifikacije telesa in uporabljeni materiali – vključno z izjemno fino platneno oblogo in visokokakovostno smolo – naj bi bili doseženi šele 1000 let pozneje.
Profesorica Salima Ikram, vodja egiptologije na Ameriški univerzi v Kairu in vodilna strokovnjakinja za zgodovino mumifikacije, je za Observer povedala: »Če je to res mumija iz Starega kraljestva, bo treba pregledati vse knjige o mumifikaciji in zgodovini Starega kraljestva.«
Dodala je: »To bi popolnoma spremenilo naše razumevanje razvoja mumifikacije. Uporabljeni materiali, njihov izvor in z njimi povezane trgovske poti bodo dramatično vplivali na naše razumevanje starega kraljestva Egipta.«
»Doslej smo menili, da je bila mumifikacija v starem kraljestvu razmeroma preprosta, z osnovnim izsuševanjem, ki ni bilo vedno uspešno, brez odstranitve možganov in le občasno z odstranitvijo notranjih organov. Dejansko je bilo več pozornosti namenjene zunanjemu videzu pokojnika kot notranjosti. Tudi uporaba smol je pri doslej zabeleženih mumijah iz Starega kraljestva veliko bolj omejena. Ta mumija je preplavljena s smolami in tekstilom ter daje povsem drugačen vtis o mumifikaciji. Pravzaprav je bolj podobna mumijam, ki so jih našli 1000 let pozneje.«
Izgubljeni zakladi Egipta
Mumija je med pomembnimi odkritji, ki bodo razkrita v dokumentarni seriji National Geographica, Izgubljeni zakladi Egipta, ki se bo premierno začela predvajati 7. novembra. Producira jo podjetje Windfall Films, kamere pa spremljajo mednarodne arheologe med sezono izkopavanj v Egiptu. Odkritje mumifikacije bo predstavljeno v četrti epizodi z naslovom Rise of the Mummies, 28. novembra.
Ikram v tej epizodi nastopa skupaj s kolegom arheologom Dr. Mohamedom Megahedom, ki o najnovejšem odkritju pravi: »Če je to res Khuwy, je to preboj v staroegipčanski zgodovini.«
Odkritje mumije v razkošni grobnici v nekropoli v Sakkari je bilo posneto v prejšnji sezoni National Geographica. V novi seriji se bo začela preiskava o njenem datiranju in analizi. Hieroglifi so razkrili, da je mumija pripadala Khuwyju, sorodniku kraljeve družine, ki je živel pred več kot 4000 leti.
Mumija je bila preveč dobro ohranjena
Tom Cook, producent serije za Windfall Films, je povedal: »Vedeli so, da je keramika v grobnici iz Starega kraljestva, vendar [Ikram] ni mislila, da je mumija iz tega obdobja, ker je bila preveč dobro ohranjena. Mislili so, da postopek mumifikacije [takrat] ni bil tako napreden. Njen prvi odziv je bil: to zagotovo ni Staro kraljestvo. Toda med preiskavo se je začela strinjati s to idejo.«
Starodavni balzamatorji so telesa kopali v dragih smolah iz drevesnih sokov in tako ohranili meso, preden so truplo zavili. Ta mumija je prepojena z visokokakovostnimi smolami in zavita v povoje najvišje kakovosti.
Ikram v oddaji pravi: »To je izjemno. Toliko tovrstnega kakovostnega perila sem videla le v 21. dinastiji«. 21. dinastija egipčanskih faraonov je vladala več kot 1000 let po življenju Khuwyja.
Carolyn Payne, urednica National Geographica, je dejala, da je ta serija tako nenavadna zato, ker spremlja celotno skupino različnih arheologov v eni sezoni: »Videli smo nekaj neverjetnih najdb.«
V dokumentarcu je zapisano: »Z vsakim novim truplom, ki ga arheologi odkrijejo, je zgodba o egipčanskih mumijah jasnejša.«
Novinar