Ameriški znanstveniki so z gensko terapijo uspešno osvežili starejše celice zdravih miši, ki so posledično postale bolj mladostne glede na biološke indikatorje, s katerimi merimo učinke staranja. Do uporabe enakega postopka pri ljudeh smo sicer še precej oddaljeni, a ugotovitve vzbujajo zanimanje za tovrstne nove terapije. Z njimi bi lahko upočasnili ali celo obrnili proces staranja ter tako postopali tudi proti starostnim boleznim, kot so rakava obolenja, krhke kosti in Alzheimerjeva bolezen.
Znanstveniki so se pri raziskovanju opirali na delo japonskega Nobelovega nagrajenca, prof. Shinya Yamanaka, ki je pokazal, da mešanica štirih molekul lahko odrasle celice spremeni v mladostne matične celice. Te lahko oblikujejo skoraj katerokoli tkivo v telesu.
Skupina ameriških raziskovalcev je odkrila, da so miši, ki so nekaj mesecev prejemale omenjeno molekulsko mešanico, v več pogledih spominjale na mlajše živali. Učinek je bil najbolj opazen na koži in ledvicah. Ugotovili so, da je bila terapija uspešnejša, če so jo bile živali deležne dlje časa.
Z uporabo metode pri ljudeh so znanstveniki precej previdni, saj se reprogramirane celice lahko spremenijo v rakave tvorbe. Vseeno delo ni zaman, saj obstaja možnost, da se celice na varen način reprogramira z uporaba drugačnih zdravil, kar bi preprečilo neželene učinke.
Novinar