Znanstveniki so razvozlali dolgoletno skrivnost in odkrili, kako so se dinozavri sauropodi – kot sta brontozaver in diplodoki – na kopnem opirali na svoja orjaška telesa. Ekipa pod vodstvom Univerze v Queenslandu in Univerze Monash je s 3D modeliranjem in inženirskimi metodami digitalno rekonstruirala in preizkusila delovanje stopalnih kosti različnih sauropodov.
Digitalna rekonstrukcija stopalnih kosti
Dr. Andréas Jannel je raziskavo opravil med svojim doktorskim študijem v laboratoriju za dinozavre UQ in povedal, da je ekipa ugotovila, da so imela zadnja stopala sauropodov pod peto blazinico iz mehkega tkiva, ki je blažila stopalo in tako absorbirala njihovo ogromno težo. »Končno smo potrdili dolgo domnevano idejo in prvič predložili biomehanske dokaze, da bi blazinica iz mehkega tkiva – zlasti na njihovih zadnjih stopalih – igrala ključno vlogo pri zmanjševanju gibalnih pritiskov in obremenitev kosti,« je dejal Dr. Jannel. »Prav neverjetno si je predstavljati, da bi ta orjaška bitja lahko podpirala svojo težo na kopnem.«
Zavropodi so bili največje kopenske živali, ki so se po Zemlji sprehajale več kot 100 milijonov let. Najprej so domnevali, da so bili polvodni in da je njihova velika teža temeljila na vodnem vzgonu, kar je bilo ovrženo z odkritjem sledi sauropodov v kopenskih usedlinah sredi dvajsetega stoletja.
Predniki sauropodov so bili bolj sorodni pticam, kot pa slonom
Dr. Olga Panagiotopoulou z univerze Monash je povedala, da so domnevali, da so imeli sauropodi podobna stopala kot sodobni sloni. »Popularna kultura – pomislite na Jurski park ali Sprehod z dinozavri – pogosto prikazuje te behemote s skoraj cilindričnimi, debelimi stopali, podobnimi slonovim,« je dejala Dr. Panagiotopoulou. »Vendar pa imajo sloni glede na svojo skeletno zgradbo pravzaprav konice na vseh štirih nogah, medtem ko imajo sauropodi različne konfiguracije stopal na sprednjih in zadnjih nogah. Sprednja stopala sauropodov so bolj stebričasta, medtem ko imajo zadaj bolj klinaste visoke pete, ki jih podpira velika blazinica iz mehkega tkiva.«
Profesor Steve Salisbury z univerze UQ je dejal, da je razlog za to drugačen evolucijski izvor sauropodov in slonov. »Sloni pripadajo starodavnemu redu sesalcev, imenovanih proboscidi, ki so se v Afriki prvič pojavili pred približno 60 milijoni let kot majhni, nepopisni rastlinojedci,« je dejal Salisbury. »Nasprotno pa so sauropodi, katerih predniki so se prvič pojavili pred 230 milijoni let, bolj sorodni pticam. Bili so okretni, dvonožni rastlinojedci in šele pozneje v svojem razvoju so začeli hoditi po štirih. Pomembno je, da so se pri prehodu med največje kopenske živali, ki so hodile po Zemlji, prilagodile petni blazinici.«
Načrtujejo uporabo 3D-modeliranja in inženirskih metod
Raziskovalci zdaj načrtujejo uporabo 3D-modeliranja in inženirskih metod za nadaljnja odkritja. »Rad bi uporabil podobno metodo za celotno okončino in vključil dodatna mehka tkiva, kot so mišice, ki so v fosilih redko ohranjene,« je dejal doktor Jannel. »Prav tako smo navdušeni nad preučevanjem okončin in stopal drugih prazgodovinskih živali. To naj bi nam omogočilo odgovoriti na različna vprašanja o biomehaniki izumrlih živali ter bolje razumeti njihove prilagoditve okolju, gibanje in način življenja.«
Novinar