Kaj počnejo astronavti na Mednarodni vesoljski postaji? Verjetno se marsikdo to sprašuje, a odgovora ne pozna. Zdaj so na to odgovorili pri Nasi: »Če se premagovanje raka sliši odlično, drzno in celo nemogoče – ne pozabite, mi smo NASA. Izvajamo velike podvige.«
»Zakaj odhajamo v vesolje?« je vprašal administrator Nase Bill Nelson. »Tja se odpravimo raziskovati vesolje, a si prav tako prizadevamo izboljšati življenje tukaj na Zemlji, kar vključuje tudi boj proti strašni bolezni, ki jo poznamo kot rak.«
Astronavti pomagajo pri zdravljenju raka
Nelson je govoril na dogodku, organiziranem skupaj z Ministrstvom za zdravje in socialne zadeve ZDA (HHS), kjer so predstavili napredek v okviru pobude Bele hiše za boj proti raku, uvedene leta 2016.
Program vključuje sodelovanje med znanstveniki NASA, zdravniki in raziskovalci ter zvezno vlado ZDA, vsi pa si prizadevajo zmanjšati stopnjo raka v državi za vsaj 50 % v naslednjih 25 letih. Na spletni strani Bele hiše je zapisano: »Gradimo svet, kjer beseda ‘rak’ izgubi svojo moč, diagnoza ni smrtna obsodba, preprečujemo raka še preden se začne, odkrivamo ga zgodaj, da ljudje živijo dlje in bolj zdravo, ter zagotavljamo, da bolniki in njihove družine ne prehajajo skozi boj proti raku sami.«
Izzivi v boju proti raku
Rak je med vodilnimi vzroki smrti po svetu. Leta 2022 je bilo zabeleženih skoraj 20 milijonov novih primerov in 9,7 milijona smrti zaradi raka, te številke pa naj bi se še povečale. Poleg tega vsi raki niso enaki – le za nekaj jih imamo dobro preizkušene protokole za zgodnje odkrivanje, možnosti zdravljenja in obetavne stopnje preživetja. Na primer, petletna stopnja preživetja za rak dojke je skoraj 90 %, medtem ko imajo rak pljuč, jeter, debelega črevesa in danke slabše izide.
Edinstvena priložnost za raziskave v vesolju
Znanstveniki Nase so edinstveno usposobljeni za raziskovanje razvoja, delovanja in odziva rakavih celic na zdravljenje. Testiranje tumorjev zunaj telesa ni nov koncept, vendar se celice v vesolju obnašajo drugače zaradi mikrogravitacije. V tem okolju so celice izpostavljene velikemu stresu, zaradi česar hitreje starajo in se, če so rakave, bolezen hitreje razvija kot na Zemlji.
Mnoge eksperimente izvajajo na Mednarodni vesoljski postaji (ISS), ki vsebuje najsodobnejši laboratorij za raziskave v mikrogravitaciji. Nekateri izmed teh eksperimentov so še posebej osredotočeni na raziskave raka. »Astronavti in ekipe na Zemlji vsak dan izvajajo prelomne raziskave,« je povedala Jenny Turner, predstavnica urada za raziskave na vesoljski postaji v NASA Johnson Space Center.
Napredki na področju raziskav raka
Nedavno so dosegli vznemirljive napredke na področjih, kot so kristalizacija beljakovin, dostava zdravil z nanodelci, inženiring tkiv in raziskave matičnih celic. Ti dosežki so znanstvenikom omogočili testiranje in ustvarjanje boljših zdravil ter zmanjšanje potrebe po testiranju na živalih.
Nelson je tudi omenil poseben uspeh v povezavi z znanim zdravilom proti raku, imenovanim Keytruda, ki je bil mogoč zaradi številnih odkritij na ISS. V sodelovanju s farmacevtskim podjetjem Merck ekipa zdaj čaka na odobritev naslednjega koraka za Keytrudo.
Sofisticirane metode za odkrivanje rakavih celic
Znanstveniki NASA prav tako razvijajo bolj sofisticirane metode za odkrivanje rakavih celic, ki so vključene v program nadzora zdravja astronavtov za zgodnejše odkrivanje določenih vrst raka.
»Tisto, kar smo se naučili skozi te osredotočene raziskave kristalizacije beljakovin, dostave zdravil z nanodelci in raziskav matičnih celic, je, da ta potovanja odkrivanja niso namenjena samo raziskovanju vesolja, ampak prinašajo resnične izboljšave v našem razumevanju bolezni tukaj na Zemlji,« je dejal Michael Roberts, glavni znanstveni uradnik Nacionalnega laboratorija Mednarodne vesoljske postaje.
Novinar