Fentanil: droga, ki je končala več tisoč življenj

Fentanil, droga ali zdravilo
Foto: Darwin Brandis iz iStock

Fentanil je bil razvit kot zdravilo, a njegova uporaba je danes povezana bolj s temno platjo njegovega učinkovanja. Ker je fentanil tako močan opioid deluje na opioidne receptorje, serotoninske receptorje, dopaminske receptorje in zavira sproščanje adrenalina. Vse to vodi v močan občutek zadovoljstva, lahko tudi v evforijo, kar odvisniki izkoristijo v svoj prit. Žal je fentanil precej poceni izdelati, zaradi česar, ga dilerji mešajo v različne druge droge. To vodi v lažje predoziranje in posledično več smrti. V Združenih državah Amerike je opioidna kriza hud problem, ki ga prisotnost fentanila na trgu drog samo še povečuje.

Kaj je fentanil?

Fentanil je sintetični opioid, ki se uporablja za lajšanje hudih bolečin, zlasti v primerih, ko običajni analgetiki niso učinkoviti. Prvič sintetiziran v 60. letih 20. stoletja, je danes eden najmočnejših opioidov na svetu. Fentanil je kar 50-krat močnejši od heroina in približno 100-krat močnejši od morfija, kar omogoča hitro in učinkovito lajšanje bolečine, vendar že majhna napaka pri odmerjanju lahko povzroči nevarne stranske učinke, celo smrt. Fentanil se v medicinskem okolju uporablja v strogem nadzoru in v različnih oblikah, kot so obliži, pršila in tablete, ki omogočajo počasno sproščanje učinkovine v telesu.

Kaj je fentanil?

Zloraba fentanila in njegova prisotnost na črnem trgu

Fentanil je zaradi svoje močne evforičnosti privlačen za rekreativne uporabnike, ki iščejo hitro delujoče in močne opioide. Zaradi svoje dostopnosti in nizkih stroškov proizvodnje na črnem trgu je postal priljubljena alternativa heroinu. Preprodajalci fentanil pogosto mešajo z drugimi drogami, kot so heroin, kokain in ekstazi, s čimer povečajo učinek teh drog in s tem njihovo moč. Na črnem trgu se fentanil prodaja v obliki praška, tablet ali tekočine, kar dodatno otežuje nadzor nad njegovo uporabo.

Fentanil na črnem trgu pogosto vsebuje dodatke in nečistoče, ki povečujejo tveganje za predoziranje. Zaradi nizke cene in enostavne dostopnosti so uporabniki pogosto izpostavljeni snovi brez svojega vedenja. Nevarnost predoziranja je pri rekreativni uporabi izjemno visoka, saj tudi izkušeni uporabniki težko ocenijo pravi odmerek. Poleg tega se uporabniki fentanila hitro zasvojijo, kar poveča tveganje za predoziranje in poslabšanje zdravstvenega stanja.

Nevarnosti jemanja fentanila in mešanja z drugimi drogami

Ena največjih nevarnosti jemanja fentanila je njegov zaviralni učinek na centralni živčni sistem, kar povzroča močno upočasnitev dihanja in srčnega utripa. Ob predoziranju lahko pride do popolne zaustavitve dihanja, kar zahteva takojšnje oživljanje. Mešanje fentanila z drugimi substancami, kot sta alkohol ali benzodiazepini, dodatno poveča tveganje za življenjsko nevarne posledice. Ker fentanil pogosto dodajajo heroinu, kokainu in drugim drogam, se mnogi uporabniki ne zavedajo, da so zaužili tako močno snov, kar pogosto vodi v nepričakovano predoziranje in smrt.

Praksa mešanja fentanila z drugimi drogami na črnem trgu povečuje tveganje za predoziranje tudi pri posameznikih, ki sicer niso odvisni od opioidov. Takšni uporabniki pogosto niti ne vedo, da jim je bila snovi dodana močna droga, kar še dodatno povečuje tveganje za predoziranje. Zaradi visoke stopnje predoziranj s fentanilom so nekatere države uvedle programe ozaveščanja in distribucije protistrupov, kot je nalokson, ki lahko rešijo življenje v nujnih primerih.

Fentanyl opioid crisis: a symbol of addiction, healthcare crisis, danger, and the urgent need for intervention and support
Foto: Isaac Lee iz iStock

Zdravljenje odvisnosti in predoziranja

Pri predoziranju s fentanilom se uporablja protistrup nalokson (komercialno znan kot Narcan), ki deluje tako, da blokira opioidne receptorje in prekine učinek fentanila. Nalokson je učinkovit, vendar zaradi izjemne moči fentanila pogosto zahteva večji ali večkratni odmerek, da bi ponovno vzpostavili normalno dihanje. Ob administraciji naklosana, pa je potrebno tudi izvajati temeljne postopke oživljanja, saj prenehanje dihanja vodi v srčni zastoj in posledično smrt. Nalokson je na voljo v obliki injekcij ali pršila za nos, kar omogoča hitro uporabo, in se pogosto nahaja tudi v nekaterih javnih prostorih zaradi potrebe po takojšnjem ukrepanju ob predoziranju.

Pri zdravljenju odvisnosti od fentanila se uporabljajo nadomestne terapije, kot sta metadon ali buprenorfin, ki pomagata nadzirati simptome odtegnitve in zmanjšati željo po drogi. Odtegnitveni sindrom, ki nastane ob prenehanju uporabe fentanila, vključuje močne fizične in psihične simptome, kot so bolečine, nespečnost, tesnoba in razdražljivost. Zaradi resnosti simptomov in nevarnosti nenadzorovanega odvajanja se zdravljenje običajno izvaja pod strokovnim nadzorom in vključuje tudi psihološko podporo ter programe rehabilitacije.

Stethoscope with dollar bank and medicine capsules on white background. healthy lifestyle with business finance concept
Foto: zenstock iz iStock

Odtegnitveni sindrom

Odtegnitveni sindrom pri opioidih, zlasti pri fentanilu, je zelo težaven in dolgotrajen proces. Fentanil povzroča močno fizično in psihično zasvojenost, zato so simptomi ob prenehanju uporabe pogosto intenzivni in boleči. Posamezniki se soočajo s fizičnimi simptomi, kot so potenje, vročina, mrzlica, bolečine v mišicah in sklepih, ter s psihičnimi posledicami, kot so anksioznost, razdražljivost in depresija. Ta kombinacija simptomov pogosto vodi v ponoven začetek uporabe opioida, če ni na voljo ustrezne strokovne pomoči.

Proces odvajanja zahteva skrbno načrtovan terapevtski pristop, ki vključuje tudi podporna zdravila za lajšanje simptomov. V bolnišničnem okolju je na voljo celovita podpora, ki pripomore k lažjemu prenašanju odtegnitve. Kljub težavnosti je ob ustrezni pomoči okrevanje možno, vendar zahteva doslednost in podporo s strani zdravstvenih strokovnjakov ter motivacijo posameznika.

Why fentanyl withdrawal is so unbearable

Opioidna kriza v ZDA in epidemija smrti

Opioidna kriza v ZDA je postala ena najresnejših zdravstvenih kriz sodobnega časa, pri čemer je fentanil eden glavnih vzrokov smrti zaradi predoziranja. Kriza se je začela v 90. letih prejšnjega stoletja, ko so farmacevtska podjetja promovirala opioide kot varne in učinkovite za zdravljenje bolečin. To je vodilo do pogostejšega predpisovanja opioidov, kar je privedlo do množičnega povečanja zasvojenosti. V zadnjem desetletju je fentanil postal ključen problem, saj je na črnem trgu zelo dostopen, kar vodi v veliko predoziranj.

Fentanilova moč in nizki stroški proizvodnje so omogočili, da se je njegova uporaba na črnem trgu hitro razširila, kar je privedlo do velikega porasta smrti zaradi predoziranja. V zadnjih letih je zaradi fentanila v ZDA umrlo na tisoče ljudi, kar je spodbudilo nastanek kriznih intervencij, ozaveščevalnih programov in povečanje dostopa do naloksona. Epidemija predoziranj je pokazala potrebo po spremembah v predpisovanju opioidov in razvoju močnih programov za zdravljenje odvisnosti, ki lahko pomagajo zmanjšati smrtnost in omiliti posledice opioidne krize.

Prejšnji članekTop 10 veganskih restavracij v Ljubljani, ki imajo tudi študentske bone
Naslednji članekAli lahko zgodbe spremenijo svet?

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.