Leto 2024 je bilo polno pomembnih dogodkov in dosežkov, ki so zaznamovali napredek na področjih znanosti, ekologije in trajnostnega razvoja, a jih morda nismo dovolj opazili. Tukaj je nekaj izjemnih dogodkov, ki si zaslužijo več pozornosti.
Inovacije za čisto prihodnost
Dva najstnika sta osvojila 50.000 dolarjev nagrade za izum naprave, ki lahko filtrira mikroplastiko iz vode. Ta inovacija predstavlja velik korak v boju proti onesnaževanju z mikroplastiko, ki ogroža vodne ekosisteme in zdravje ljudi.
V Singapurju so znanstveniki odkrili ‘superčrve’, ki lahko prebavljajo plastiko zahvaljujoč bakterijam v njihovem prebavnem sistemu. Ta odkritja bi lahko pripomogla k boljšemu ravnanju s plastičnimi odpadki.
Japonski raziskovalci so razvili revolucionarno biorazgradljivo plastiko, ki se raztopi v morski vodi in ne povzroča mikroplastike. Takšne rešitve so ključne za zmanjšanje onesnaževanja oceanov.
Dosežki v znanosti in ohranjanju narave
Znanstveniki so odkrili skoraj 100 novih vrst globokomorskih življenjskih oblik, ki živijo do približno 4000 metrov pod morsko gladino. Ta odkritja poudarjajo bogastvo in raznolikost podvodnega sveta, ki ga še vedno komaj začenjamo spoznavati.
Kenijski črni nosorogi, ki so skoraj izumrli, so naredili velik preobrat. Njihovo število se je podvojilo na 1000, kar je rezultat dolgoletnih prizadevanj za njihovo zaščito.
V ZDA so dokončali odstranitev največjega jezu v zgodovini, kar je odprlo več kot 600 kilometrov reke Klamath. Ta projekt bo omogočil boljše življenjske pogoje za losose in skupnosti, ki so odvisne od reke.
Trajnostni razvoj in obnovljivi viri energije
Indija je elektrificirala več kot 94 odstotkov svojih železniških prog, pri čemer se je 45 odstotkov elektrifikacije zgodilo v zadnjih petih letih. Ta dosežek ne le zmanjšuje odvisnost od fosilnih goriv, temveč tudi prispeva k boljši energetski učinkovitosti.
Urugvaj je deset mesecev zapored deloval na sto odstotkov obnovljivih virov energije. Sedem držav po svetu zdaj proizvaja več kot 99 odstotkov svoje elektrike iz obnovljivih virov, kar je velik korak k trajnostni prihodnosti.
Pakistan je v zadnjih 30 letih potrojil površino svojih mangrov, ki so ključni za zaščito obal in biodiverziteto.
Zaščita naravnih virov in pravice domorodnih skupnosti
V perujskem Amazonu je 20 domorodnih skupin uspelo pridobiti pravice do upravljanja več kot 75.000 hektarjev zemlje. Ta dosežek krepi njihov vpliv na ohranjanje naravnih virov in kulturne dediščine.
Grčija in Švedska sta postali prvi državi v Evropi, ki sta napovedali prepoved pridnenega vlečenja mrež. Ta ukrep bo pripomogel k zaščiti oceanov in morskega življenja.
Leto 2024 nas je ponovno spomnilo, kako pomembno je vlagati v znanost, trajnostni razvoj in ohranjanje narave. Ti dogodki nas navdihujejo, da nadaljujemo z delom za boljšo prihodnost našega planeta.
Novinar