Nepredelano rdeče meso in polnozrnate žitarice je mogoče vključiti ali izključiti iz zdrave prehrane, kaže študija, izvedena v 80 državah na vseh naseljenih celinah.
Diete, ki poudarjajo sadje, zelenjavo, mlečne izdelke (predvsem polnomastne), oreščke, stročnice in ribe, so bile povezane z manjšim tveganjem za srčno-žilne bolezni (KVB) in prezgodnjo smrt v vseh regijah sveta. Dodatek nepredelanega rdečega mesa ali celih zrn ni imel velikega vpliva na rezultate.
Oreščkov, rib in mlečnih izdelkov se ne smemo izogibati
»Živila z nizko vsebnostjo maščob so zavzela osrednjo pozornost javnosti, živilske industrije in oblikovalcev politik, z oznakami hranilne vrednosti, osredotočenimi na zmanjšanje maščob in nasičenih maščob,« je povedal avtor študije dr. Andrew Mente z Inštituta za raziskave zdravja prebivalstva z Univerze McMaster v Hamilton v Kanadi.
»Naše ugotovitve kažejo, da bi morala biti prednostna naloga povečanje varovalnih živil, kot so oreščki (pogosto se jim izogibamo, ker so preveč energijsko gosti), ribe in mlečni izdelki, namesto omejevanja mlečnih izdelkov (zlasti polnomastnih) na zelo majhne količine. Naši rezultati kažejo, da do dve porciji mlečnih izdelkov, predvsem polnomastnih na dan, se lahko vključita v zdravo prehrano. To je v skladu s sodobno znanostjo o prehrani, ki kaže, da lahko mlečni izdelki, zlasti polnomastni, ščitijo pred visokim krvnim tlakom in presnovnim sindromom.«
Študija je proučevala razmerja med rezultatom nove prehrane in zdravstvenimi rezultati v svetovni populaciji. Rezultat zdrave prehrane je bil ustvarjen na podlagi šestih živil, od katerih je vsako povezano z dolgoživostjo.
Dieta PURE je vključevala:
- dva do tri porcije sadja na dan,
- dva do tri porcije zelenjave na dan,
- tri do štiri porcije stročnic na teden,
- sedem porcij oreščkov na teden,
- dva do tri porcije rib na teden in
- 14 porcij mlečnih izdelkov (predvsem polnomastnih, vendar ne vključno z maslom ali stepeno smetano) na teden.
Ocena 1 (zdravo) je bila dodeljena za vnos nad mediano v skupini in ocena 0 (nezdravo) za vnos na ali pod mediano, za skupno 0 do 6. Dr. Mente je pojasnil: »Udeleženci v zgornjih 50 odstotkih prebivalstva za vsako od šestih sestavin hrane je doseglo najvišjo oceno prehrane šest.«
S PURE dieto do povezav z umrljivostjo in boleznimi zaradi nezdrave prehrane
V študiji PURE, ki je vključevala 147.642 ljudi iz splošne populacije v 21 državah, so testirali povezanost rezultata z umrljivostjo, miokardnim infarktom, možgansko kapjo in celotno KVB (vključno s smrtnimi KVB in neusodnimi miokardnimi infarkti, možgansko kapjo in srčnim popuščanjem).
Analize so bile prilagojene za dejavnike, ki bi lahko vplivali na razmerja, kot so starost, spol, razmerje med pasom in boki, stopnja izobrazbe, dohodek, mestna ali podeželska lokacija, telesna dejavnost, status kajenja, sladkorna bolezen, uporaba statinov ali zdravil za visok krvni tlak in skupni vnos energije.
Skoraj desetletna študija je zabeležila rezultate
Povprečna ocena diete je bila 2,95. Med medianinim spremljanjem, ki je trajalo 9,3 leta, je bilo 15.707 smrti in 40.764 srčno-žilnih dogodkov. V primerjavi z najmanj zdravo prehrano (ocena 1 ali manj) je bila najbolj zdrava prehrana (ocena 5 ali več) povezana s 30 odstotki manjšim tveganjem smrti, 18 odstotki manjšo verjetnostjo srčno-žilnih bolezni, 14 odstotki manjšim tveganjem za miokardni infarkt in 19 odstotki manjše tveganje za možgansko kap. Povezave med rezultatom zdrave prehrane in rezultati so bile potrjene v petih neodvisnih študijah, ki so vključevale skupno 96.955 bolnikov s KVB v 70 državah.
Daleč najbolj raznolika študija o prehrani in zdravstvenih rezultatih
Dr. Mente je dejal: »To je bila daleč najbolj raznolika študija o prehrani in zdravstvenih rezultatih na svetu in edina z zadostno zastopanostjo držav z visokim, srednjim in nizkim dohodkom. Povezava med prehrano PURE in zdravstvenimi rezultati je bilo ugotovljeno pri na splošno zdravih ljudeh, bolnikih s srčno-žilnimi boleznimi, bolnikih s sladkorno boleznijo in v različnih gospodarstvih.«
»Povezave so bile najmočnejše na območjih z najslabšo prehrano, vključno z Južno Azijo, Kitajsko in Afriko, kjer je bil vnos kalorij nizek in so prevladovali rafinirani ogljikovi hidrati. To nakazuje, da je lahko velik delež smrti in srčno-žilnih bolezni pri odraslih po vsem svetu posledica na podhranjenost, to je na nizek vnos energijskih in varovalnih živil, namesto na prekomerno prehranjenost. To izziva sedanja prepričanja,« je dejal profesor Salim Yusuf, višji avtor in glavni raziskovalec PURE.
Dr. Dariush Mozaffarian s Friedmanove šole za prehransko znanost in politiko Univerze Tufts v Bostonu v ZDA je izjavil: »Novi rezultati v PURE v kombinaciji s predhodnimi poročili zahtevajo ponovno oceno neizprosnih smernic za izogibajte se polnomastnim mlečnim izdelkom. Raziskave, kot je ta, ki so jo izvedli Mente in njegovi sodelavci, nas opominjajo na nenehen in uničujoč porast s prehrano povezanih kroničnih bolezni po vsem svetu ter na moč varovalnih živil, ki pomagajo pri reševanju teh bremen. Čas je za nacionalno prehranske smernice, inovacije v zasebnem sektorju, vladna davčna politika in kmetijske spodbude, politike nabave hrane, označevanje in druge regulativne prednostne naloge ter intervencije zdravstvenega varstva, ki temeljijo na živilih, da bi dohiteli znanost. Na milijoni življenj je odvisno od tega.«
Novinar