Astronomi prvič posneli zvezdo zunaj naše galaksije

Fotografija zvezde WOH G64 ob umetniški upodobitvi zvezde
Fotografija zvezde WOH G64 ob umetniški upodobitvi zvezde Foto: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada on eso

Znanstveniki so prvič ustvarili povečano fotografijo zvezde, ki se nahaja zunaj galaksije Mlečna cesta, kar predstavlja pomemben mejnik na področju astronomije. Na sliki so razkrili osupljive podrobnosti o WOH G64, izjemno veliki zvezdi, za katero raziskovalci menijo, da je v zadnjih fazah svojega življenja. Ta dosežek bo omogočil boljše razumevanje o tem, kaj se dogaja v zadnjih trenutkih življenja zvezd. Pridobljeni podatki lahko pomagajo odgovoriti na vprašanja, ki so že dolgo predmet raziskovanja v astrofiziki.

Velikanska zvezda v sosednji galaksiji

WOH G64 je zvezda, ki je kar 1.500-krat večja od našega Sonca in oddaljena približno 160.000 svetlobnih let od Zemlje. Nahaja se v Velikem Magellanovem oblaku, pritlikavi galaksiji, ki kroži okoli Mlečne ceste. Njene ogromne dimenzije in oddaljenost sta doslej onemogočali podrobno fotografiranje, saj bi za to potrebovali teleskop, večji od 100 metrov.

Astronomi so uporabili inovativno tehniko, pri kateri so združili podatke štirih 1,8-metrskih teleskopov, da bi sestavili sliko. Ta tehnologija jim je omogočila redek vpogled v zadnje trenutke življenja zvezde, kar je ključno za razumevanje, kaj se dogaja tik pred eksplozijo supernove.

sun vs woh g64 vs stephenson 2-18 (the biggest star in the universe)

Zvezda na robu eksplozije

»Ta zvezda, WOH G64, nam daje zelo dobro priložnost, da raziščemo, kaj naj bi zvezda počela tik pred eksplozijo supernove,« pojasnjuje Keiichi Ohnaka, astronom na univerzi Universidad Andrés Bello v Santiagu, Čile. Seveda je »tik pred eksplozijo« v astronomskih merilih relativen pojem – lahko bo trajalo od 10.000 do 100.000 let, preden se zgodi karkoli, če sploh.

Eden glavnih pokazateljev, da je WOH G64 v fazi umiranja, je njen meglen ovoj v obliki jajca, ki ga sestavljajo snovi, kot so plin in prah. Ta material se običajno sprošča, ko zvezda izgublja energijo in začne propadati.

Zatemnitev zvezde kot ključni namig

Še bolj pomenljiv znak propada WOH G64 je njena opazno zmanjšana svetlost v primerjavi s prejšnjimi opazovanji. Ohnaka pojasnjuje, da je zvezda v zadnjem desetletju začela izmetavati vse več snovi, kar je povzročilo njeno bledenje.

Pri nekaterih zvezdah so takšna obdobja zatemnitve začasna, pri drugih pa trajajo do popolnega propada. »Najprej smo želeli narediti še en bližnji posnetek,« pravi Ohnaka. »Toda to ni povsem uspelo, saj je zvezda postala prešibka. To pomeni, da morda nikoli več ne bo tako svetla – lahko bo le še bolj bledela.«

Posnetek WOH G64 ni le tehnološki dosežek, ampak tudi pomemben korak pri razumevanju končnih faz življenjskih ciklov zvezd. Čeprav je prihodnost zvezde negotova, so tovrstne raziskave ključnega pomena za razumevanje procesov, ki se dogajajo v vesolju – od nastanka do konca zvezd. WOH G64 je tako eden najpomembnejših »umirajočih velikanov«, ki jih znanstveniki še naprej pozorno spremljajo.

Zooming into the star WOH G64

VIRScienceNews
Prejšnji članekTrump grozi s carinami, poziva k smrtni kazni
Naslednji članekJe res, da izdelkov kupljenih na črni petek ne smemo vrniti?

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.