5 skrivnosti vesolja, ki begajo tudi največje strokovnjake

The night sky and the Milky Way Galaxy from Killcare Beach on the Central Coast of NSW, Australia.
Foto: Merrillie iz iStock

Vesolje je polno skrivnosti, ki burijo domišljijo in izzivajo naše razumevanje kozmičnih zakonitosti. Od domnevnega Planeta Devet, skritega daleč za orbito Neptuna, do osupljivih opazovanj črnih lukenj, lebdečih planetov in nenavadnih energijskih struktur v naši galaksiji – vsako novo odkritje razkriva globlje plasti našega kompleksnega vesolja. Raziskave, opravljene v zadnjih letih, so prinesle vrsto fascinantnih vpogledov, ki vzbujajo nova vprašanja in poglabljajo znanstvene razprave.

5. Planet Devet: Teoretični svet na robu osončja

Two hands hold the planet Earth. Art collage.
Foto: SvetaZi iz iStock

Globoko v Kuiperjevem pasu, onkraj orbite Neptuna, morda kroži skrivnostni planet, znan kot Planet Devet. Ta teoretični svet bi bil od pet- do desetkrat masivnejši od Zemlje in bi za pot okoli Sonca potreboval do 10.000 let. Njegov obstoj so znanstveniki domnevali zaradi nenavadnih premikov orbit ledenih teles, ki jih lahko pojasnimo le z gravitacijskim vplivom masivnega objekta.

»Če je Planet Devet res tam, kroži na razdalji več kot 500-kratni oddaljenosti Zemlje od Sonca, zaradi česar ga z današnjimi teleskopi še nismo mogli opaziti,« pravijo raziskovalci. Nova opazovanja z observatorijem Vera C. Rubin, ki ga trenutno gradijo v Čilu, bi lahko prinesla ključne dokaze za obstoj tega izmuzljivega sveta in enkrat za vselej potrdila ali ovrgla teorijo.

4. Črna luknja na begu

Črna luknja
Foto: on NASA

Aprila 2023 so astronomi odkrili nekaj nepredstavljivega – črno luknjo, ki se s hitrostjo 4500-krat večjo od hitrosti zvoka prebija skozi vesolje in za sabo pušča sled svetlečih zvezd. Ta »pobegla« črna luknja ima maso, ki je kar 20-milijonkrat večja od mase Sonca, njen zvezdni rep pa meri več kot 200.000 svetlobnih let, kar je dvakrat več od premera naše galaksije.

Raziskave kažejo, da je črna luknja morda izgnanka iz pritlikave galaksije, s katero je bila nekoč povezana. Po teoriji naj bi bila del trojnega sistema črnih lukenj, kjer so kaotične gravitacijske interakcije povzročile, da je ena od njih dobesedno »odletela« v globine vesolja. Če bodo to potrdile prihodnje študije, bo to prvi dokaz, da lahko črne luknje zapustijo svoje galaksije.

3. Lebdeči planeti in skrivnostni JuMBO-ji

Leta 2023 je vesoljski teleskop James Webb odkril več kot 500 prosto lebdečih planetov v meglici Orion. Med njimi je bilo približno 80 planetov opaženih v nenavadnih dvojnih parih, znanih kot binarna telesa Jupitrove mase (JuMBO-ji). Ti orjaški planeti, podobni Jupitru, krožijo eden okoli drugega, vendar njihov obstoj ostaja nepojasnjen.

Znanstveniki predvidevajo, da bi lahko nastali bodisi iz sesedanja oblakov plina v medzvezdnem prostoru bodisi zaradi gravitacijskih motenj mimoidočih zvezd. Vendar obstoječi modeli ne podpirajo teh razlag, zaradi česar so ta talesa ena največjih ugank v sodobni astronomiji.

2. Fermijevi mehurčki: Sledi energičnih izbruhov

Fermijevi mehurčki
Foto: on NASA

Središče naše galaksije krasi ena največjih kozmičnih struktur, znana kot Fermijevi mehurčki. Ti ogromni energijski mehurčki se raztezajo 25.000 svetlobnih let nad in pod osrednjo črno luknjo Mlečne ceste ter tvorijo strukturo v obliki peščene ure. Čeprav so nevidni s prostim očesom, jih lahko zaznamo s teleskopi, ki opazujejo gama in rentgenske žarke.

Natančen izvor Fermijevih mehurčkov ni znan, vendar študije nakazujejo, da bi lahko nastali zaradi masivnih izbruhov naše črne luknje pred približno 2,6 milijona let. Ti izbruhi, ki so trajali več kot 100.000 let, so morda dokaz, da je bila osrednja črna luknja naše galaksije aktivna veliko prej, kot so znanstveniki domnevali.

1. Vprašaj v vesolju

Question of shape in sky space background

Med preučevanjem zvezdnega sistema Herbig-Haro 46/47 je teleskop James Webb v ozadju opazil nenavadno strukturo, ki spominja na vprašaj. Njegova rdečkasta barva nakazuje, da gre za star objekt, vendar njegovo točno naravo še vedno raziskujejo. Morda gre za združevanje več galaksij ali pa za popolnoma nov kozmični pojav.

Ta »vesoljski vprašaj« je le ena od številnih ugank, ki jih razkrivajo prelomna opazovanja teleskopa James Webb. Znanstveniki priznavajo, da bi lahko reševanje teh skrivnosti ponudilo popolnoma nove vpoglede v zgodovino in strukturo vesolja.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.